Odkrywca

„Prawdziwy świat jest tam, gdzie czujesz się najbardziej sobą”

Autorka wspaniałych Dachołazów tym razem zabiera nas do serca amazońskiej dżungli. 

 

Fred, Con, Lila i jej pięcioletni brat Maks lecieli nad amazońską dżunglą, gdy rozbił się ich samolot. Przeżyli katastrofę, ale teraz czekają na nich inne niebezpieczeństwa.

Dzieci początkowo zajmują czyjąś kryjówkę,a później, płynąc na własnoręcznie zrobionej tratwie znajdują ukryte, pozostawione przez ludzi zabudowania.

Szybko okazuje się, że mieszka tam ktoś kogo nazywają Odkrywcą, ponieważ nie chce zdradzić im swojego nazwiska.

Mężczyzna był kiedyś pilotem, a teraz mieszka w dżungli, której strzeże przed innymi.

 

-Ochrona przed czym?

– Przed ludźmi, którzy obserwują tę ziemię z powietrza – odparł krótko. Przed poszukiwaczami Eldorado. Przed ludźmi, którzy rozbierają takie miejsca na kawałki, pakują i za równowartość rocznej pensji kierowcy autobusu sprzedają ciekawskiemu towarzystwu z Chelsea.

 

Odkrywca ma ogromną wiedzę dotyczącą zwierząt i roślinności, uczy dzieci znajdywać pożywienie i polować. Uczy ich wszystkiego co powinni wiedzieć wracając przez dżunglę do domu.

Pomimo swojej początkowej oschłości nawet się z nimi zaprzyjaźnia. Dzieci składają przysięgę, że nie wyjawią prawdy o tym miejscu i o Odkrywcy. Pomimo początkowej niechęci nawet Fred rozumie, że wiedzę o tym miejscu lepiej zachować dla siebie.

 

 

Odkrywca to piękna i ważna powieść. Każde z dzieci jest inne i pochodzi z innego środowiska, ale potrafili się dogadać i się wzajemnie wspierać. Ich przygody są także ogromną dawką wiedzy praktycznej.

 

 

Jednak chyba najważniejsza zaleta książki to sposób w jaki została pokazana natura.

A dziś na nic dżungli przybysze w kaskach tropikalnych. – Obejrzał się na drogę, którą przeszli. – Wdzierając się do miasta, zagrażają i jemu, i samym sobie.

 

Autorka zwraca uwagę na to, jak ważna jest puszcza i jakie niebezpieczeństwa niesie jej ciągła eksploracja.

Pokazuje, że zwierzęta mają prawo do swojego domu. Zwraca uwagę, że ludy pierwotne, które zostały zdziesiątkowane przez najazdy poszukiwaczy przygód, chcą zachować część swojej kultury w tajemnicy.

To książka o miłości do natury i o potrzebie jej ochrony.

 

Odkrywca pokazuje, że świat wokół nas jest piękny, warto go poznawać, a to czego doświadczymy sami jest nieporównywalnie lepsze od wiedzy wyniesionej np z książek.

 

Książka bawi, wzrusza, zapiera dech w piersi i strasznie wciąga, a czytanie jej to prawdziwa przyjemność. Zachwyci dzieci i dorosłych.

 

Odkrywca jest także pięknie zilustrowany, ma przepiękną okładkę, która przyciąga wzrok, a także piękne grafiki w środku.

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autorka: Katherine Rundell

Ilustracje: Hannah Horn

Tłumaczenie: Paweł Łopatka

Liczna stron: 372

Wydawnictwo Poradnia K

1 thought on “Odkrywca

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *