Chcę mieć przyjaciela

O dziewczynce, która chciała zaprzyjaźnić się z krokodylem

Dziewczynka była samotna i marzyła o przyjacielu. Poznała małego krokodyla, który smutny i także bardzo samotny. Zaprzyjaźnili się, ale nie była to przyjaźń, w której byli szczęśliwi. Choć dziewczynka bardzo się starała, nie pasowali do siebie. Im bardziej starała się zmienić i dopasować do krokodyla, tym gorzej się czuła.

Gdybyś był moim prawdziwym przyjacielem, to ja czułabym się mądra, ładna i szczęśliwa. A ty, sprawiasz, że czuję się nic niewarta!

Krokodyl także był smutny, ponieważ był krokodylem i żył tak jak żyją krokodyle, a dziewczynka chciałaby go zmienić. Ale krokodyle taką mają naturę i nie da się ich zmienić. Na szczęście dziewczynka w porę to zrozumiała.

Gdy opuściła krokodyla, stało się coś niesamowitego. Spotkała misia Koalę i to on okazał się jej prawdziwym przyjacielem. Świetnie się rozumieli, pomagali sobie, nie wyśmiewali siebie nawzajem. Był taki, jaki powinien być przyjaciel, zawsze ją bronił, lubili te same rzeczy i byli dla siebie najważniejsi.

Dziewczynka znalazła takiego przyjaciela, jakiego zawsze chciała mieć. I takiego, jaki powinien być przyjaciel.

 

 

To wspaniała książka o przyjaźni.

Pokazuje, że przyjaźń powinna nas uszczęśliwiać i uskrzydlać. Przyjaciel powinien nas akceptować i szanować, być wobec nas szczery i nas wspierać. Przy prawdziwym przyjacielu zawsze możemy być sobą.

Jeśli ktoś nas zmienia, rani i krzywdzi, nie czujemy się z nim dobrze, a nawet się go boimy, nie jest naszym przyjacielem.

Dziewczynka w porę wycofała się z przyjaźni, która ją unieszczęśliwiała, a także była dla niej niebezpieczna. W życiu każdego dziecka mogą pojawić się osoby, które będą podcinały im skrzydła. Osoby, przez które będą się czuli źle. Takie, które będą próbowały ich zmienić i wykorzystać. Książka pokazuje dziecku, że z takiej znajomości może i powinno się szybko wycofać.

 

Książka Chcę mieć przyjaciela  jest wspaniałym wstępem do rozmowy z dzieckiem o dobrej i złej przyjaźni, o tym, kim jest dobry przyjaciel i jaki powinien być. Pozwoli poruszyć temat toksycznych znajomości i wyjaśnić, kto nie jest naszym przyjacielem.

 

W treści są pytania, na które dziecko może odpowiadać, na przykład: Jaki powinien być Twój przyjaciel, O czym chciałabyś porozmawiać ze swoim najlepszym przyjacielem? Kto nie mógłby być Twoim przyjacielem? 

 

To mądra i wartościowa książka, którą bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autorka: Elżbieta Zubrzycka

Ilustracje: Marianna Jagoda-Mioduszewska

Liczba stron: 37

Wydawnictwo Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

 

 

1 thought on “Chcę mieć przyjaciela

  1. Pingback: Zbyt miła -

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *