Każdy chce być sobą
Dennis mieszka z tatą i bratem (jego rodzice niedawno się rozstali i chłopcy zostali z tatą).
Gra w szkolnej drużynie piłki nożnej i jest w niej najlepszym napastnikiem.
Jego przyjacielem jest Dervash, wyznawca religii zwanej sikhizmem.
Jest też bardzo wrażliwym chłopcem, który wciąż tęskni za mamą i chciałby, aby ktoś go przytulił. Ale to w jego rodzinie nie wchodzi w grę. I tata, i brat Dennisa uważają, że przytulanie nie jest normalne, a jeśli już, to jest tylko dla dziewczyn. Przytulanie i wiele innych czynności, na przykład przeglądanie gazet modowych.
A Dennis interesował się modą.
Niestety nikomu nie mógł o tym powiedzieć, bo bał się, że będzie wyśmiany. Raz tylko kupił Vogue, miesięcznik modowy, ale przez krótki czas podziwiał piękne sesje i kreacje. Jego tata znalazł gazetę i chłopiec miał straszną awanturę z jej powodu.
Życie Dennisa zmieniło się, gdy poznał Lisę. Dziewczynka była piękna, pewna siebie i kochała modę. Pokazała mu swoje projekty, czasopisma i całą garderobę. Pozwoliła mu także przymierzyć swoje ubrania.
Chłopiec czuł się w nich doskonale!
Pewnego dnia wpadła na pomysł, aby przebrać przyjaciela za dziewczynkę i iść z nim do szkoły. Dennis początkowo się wahał, ale po próbnym spacerze w sukience, zgodził się.
Początkowo wszystko szło dobrze, udawał dziewczynkę z wymiany międzyszkolnej, ale w końcu podstęp się wydał.
I wtedy Dennis wpadł w tarapaty. Jak się skończyła jego historia? Koniecznie przeczytajcie! Podpowiem Wam tylko, że przed przyjaciółmi zawsze możemy być sobą 🙂
Chłopak w sukience to pierwsza książka Davida Walliamsa i już w niej ukazał się jego ogromny talent. Autor poruszył wiele ważnych tematów.
Zagubienie
Chłopiec nie rozumiał czemu to, że podobają mu się kreacje, a nie kobiety na fotografiach jest złe. Nie rozumiał, czemu musi ukrywać swoją fascynację i czemu coś jest „dla dziewczyn” i „dla chłopaków”.
Przyjaźń
Dannis nie zwracał uwagi na nakrycie głowy przyjaciela, a Dervashowi nie przeszkadzały sukienki. Oni wiedzieli, że to tylko ubiór i akceptowali siebie nawzajem.
Akceptacja
Dennis to wspaniały chłopiec, który nie rozumie, czemu ludzie nie mogą chodzić w tym czym chcą i robić tego, co lubią. On dobrze czuje się zarówno w sukience, jak i w stroju piłkarskim.
Czego by nie miał na sobie, nadal jest tym samym człowiekiem. Strój jest tylko kawałkiem materiału, który nosimy na sobie i nie ma większego znaczenia. I przede wszystkim ubrania nas nie zmieniają.
Smutek
Rodzinę Dennisa opuściła mama i każdy radzi sobie inaczej z bólem. A właściwie nie potrafią sobie z tym poradzić. Autor pokazał, że mężczyźni mają problem z okazywaniem uczuć i często uważają je za 'niemęskie’.
Tolerancja
Znajomi Dennisa nie robili problemu z chodzenia w sukienkach, to dorośli widzieli w tym coś niestosownego. Książka pokazuje, jak szybko dorośli oceniają i myślą stereotypami, dzieci akceptują świat takim, jakim jest.
Wielokulturowość
Może to wątek poboczny, ale podoba mi się, że przyjaciel Dennisa pochodzi z innego kraju i jego innego wyznania. W końcu żyjemy w wielokulturowym świecie.
Książka jest mądra i napisana językiem odpowiednim dla młodego czytelnika. Zabawna i z przesłaniem. Lekka, ale poruszająca ważne wątki. To książka idealna. Lektura zmusza nas do przemyśleń i jej bohaterzy jeszcze długo są w naszych głowach.
Pokazuje, jak ważna jest rodzina i przyjaciele. Ile dla młodego człowieka znaczy wsparcie i akceptacja najbliższych. Jak trudno być 'innym’ i 'normalnym’.
Moim zdaniem książki Davida Walliamsa powinni czytać wszyscy, i dzieci, i dorośli. To wartościowe książki, których lektura jest ogromną przyjemnością. Zdecydowanie polecam 🙂
Kategoria wiekowa: 7+
Autor: David Walliams
Ilustracje: Quentin Blake
Tłumaczenie: Karolina Zaremba
Liczba stron: 230