Czarna książka kolorów

Patrzeć wszystkimi zmysłami

Tę książkę już na samym początku recenzji Wam polecam. To wyjątkowa i niespotykana pozycja, która pokazuje osobom widzącym kawałek świata osób niewidzących. Właśnie ukazało się wznowienie i więcej osób może ją poznać. 

 

Jest cała czarna, tylko kilka zdań na każdej stronie ma w kolorze srebrnym i ilustracje na okładce, a tak to czarna okładka, czarne strony, czarne ilustracje i czarne znaki alfabetu Braaille’a.

 

To czarna książka, ale o kolorach. O żółtym, który ‘ma smak musztardy, ale jest mięciutki jak piórka kurczątek’. O czerwonym ‘słodkim jak arbuz’. O białym deszczu. O ‘zielonym, który pachnie jak świeżo skoszony trawnik, a smakuje jak lody miętowe’. 

 

Tak kolory słyszy Tomek. ‘Widzi’ je poprzez ich zapach, smak i dotyk. Bo Tomek nie widzi kolorów tak, jak większość osób, on widzi je w wyjątkowy sposób. Sposób, który i nam pozwala spojrzeć zupełnie inaczej na doskonale znane barwy. 

 

Na każdej stronie znajdziemy tekst w kolorze srebrnym i nad nim to samo zapisane alfabetem Braaille’a. Ilustracje są czarne, ale wypukłe. Nie sposób ich nie dotykać, najlepiej z zamkniętymi oczami. 

 

 

 

To niesamowita książka.

 

Pokazuje, jak niewidomi widzą kolory i robi to w bardzo pomysłowy sposób. Uwrażliwia na odmienność i niepełnosprawność.

 

Pomoże dzieciom zrozumieć osoby niewidzące, pokaże im kawałek ich codzienności i będzie wspaniałym punktem wyjścia do rozmowy o tolerancji i potrzebach osób niewidomych.

 

Jest piękna, mądra i potrzebna.

 

Bardzo polecam!

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Manena Cottin

Ilustracje: Rosana Faria

Tłumaczenie: Marta Jordan

Liczba stron: 20

Rok wydania 2020

Wydawnictwo Widnokrąg 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *