Dom na górze

Opowieść o otwartości

Yasmeen była ciekawą świata dziewczynką, chciała wiedzieć, co znajdzie za granicami miasteczka, w którym mieszkała, ale dorośli nie pozwalali jej tego świata poznać. Choć nie wiedzieli, co tam jest, uważali, że tam jest niebezpiecznie. Dziewczynka nie mogła tego zrozumieć i wciąż wybierała się na potajemne zwiedzanie pobliskiego lasu. Dla niej nie było tam groźnie, ale pięknie.

 

„Skąd można wiedzieć, że czegoś nie warto zobaczyć, skoro nigdy się tego nie widziało?”

 

Pewnego razu znalazła małego niedźwiadka. Bardzo szybko się zaprzyjaźnili, a zwierzę otrzymało imię Gwiazdek. Yasmeen ukrywała swojego przyjaciela przed dorosłymi, ale gdy pewnego dnia jedna z kobiet mieszkających w miasteczku zauważyła niedźwiedzia i mieszkańcy zaczęli budować mur odgradzający miasto, niszcząc przy tym las, dziewczynka postanowiła pokazać Gwiazdka i przekonać ludzi, że jest niegroźny.

Ludzie nie chcieli jej słuchać i przyjaciele musieli uciekać. W trakcie wędrówki spotkali parę przyjaciół, chłopca i tygrysa. Mimo że mieszkali po drugiej stronie lasu, nie byli tacy, jak opowiadali jej dorośli. On także uciekł, ponieważ bał się o swojego przyjaciela. Dzieci razem postanowiły poszukać miejsca, gdzie będą chciane i akceptowane.

Czy im się udało musicie przeczytać 🙂

 

 

Piękna, metaforyczna i mądra opowieść! O otwartości i szacunku do innych. Pokazująca, że nie można bać się nieznanego.

 

‘Czasem ludzie boją się czegoś tylko dlatego, że jeszcze tego nie rozumieją.’

 

Autorka przekazała wartościowe treści za pomocą ciekawej i wzruszającej bajki, która dodatkowo jest pięknie zilustrowana.

 

Bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorka: Ali Standish

Ilustracje: Alette Straathof

Tłumaczenie: Iwona Michałowska-Gabrych

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Wilga

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *