Gdzie? Jak? Dlaczego? Kacper w Operze i w Muzeum

Dziecko w operze i w muzeum

Obecnie prawie wszystkie instytucje kulturalne mają program przygotowany także dla dzieci. Można iść z maluchem do filharmonii, opery, teatru, muzeum – w zasadzie wszędzie.  

Czy wizyta w operze może zainteresować młodego człowieka? A muzeum może konkurować z innymi atrakcjami, które mają współcześnie dzieci? Tak! Wystarczy odpowiednio zaprezentować te instytucje i to właśnie robią te dwie książki.

Pokazują, że te miejsca mogą zainteresować dzieci i może im się tam spodobać. Przecież bardzo ważne jest, aby dzieci poznawały otaczające je świat! Książki prezentują przed dziećmi obiekty jakie mają w mieście, a o jakich nie zawsze słyszeli.

Wprowadzają wiele nowych pojęć i rozbudzają ich wyobraźnię.

Bardzo dobrze, że powstają takie pozycje, warto pokazywać dzieciom te miejsca. Takie wycieczki to także wspólny czas spędzony z dzieckiem, a to jest bardzo ważne.

Czasami niewiele trzeba żeby sprawić dziecku radość, nie musimy kupować drogich zabawek, wystarczy, że zabierzemy go na ciekawą wycieczkę i pokażemy coś nowego 🙂

 

Kacper w operze

W książce Kacper w operze rodzice zabierają syna do magicznego miejsca, miejsca gdzie ‘śpiewem opowiada się historie’.

Chłopiec jest podekscytowany już przed przybyciem do opery, a później zachwycony tym co widzi i słyszy.

Ma wrażenie, że dzieje się tam coś magicznego, a on ma specjalną misję – bierze udział w spektaklu i pomaga aktorom, bez niego przedstawienie się nie uda. Po wyjściu jeszcze długo słyszy w uszach piękną muzykę i nie może doczekać się kolejnego wyjścia z rodzicami.

Książka nie sprawi, że każde dziecko po przekroczeniu progu opery się w niej zakocha – każdy będzie miał inne odczucia, ale po lekturze opera będzie przez dzieci kojarzona z magicznym miejscem i na pewno będzie chciało się tam wybrać (warto wtedy wybrać dla niego odpowiednie przedstawienie).

Książka wzbudza zainteresowanie i pobudza wyobraźnię.  Sprawi, że dziecko dowie się co to jest opera, po się tam chodzi, pozna takie słowa jak libretto, uwertura czy batuta. Lektura tej książki to dobry sposób na przygotowanie dziecka do takiego wyjścia.

W książce ważne są także ilustracje, które są przepiękne. Razem z historią tworzą piękną, magiczną opowieść.

 

Kacper w muzeum

W książce Kacper w muzeum chłopiec chcę się wybrać na poszukiwanie skarbów, rodzice więc zabierają go na wycieczkę po muzeach.

Zaczynają od muzeum paleontologicznego, później idą do muzeum sztuki, muzeum lotnictwa, kolejnictwa, techniki, morskie, bursztynu, a na koniec do muzeum archeologicznego. Chłopiec w każdym z tych miejsc znajduje jakieś skarby, jest zachwycony tym co widzi, a w jednym z muzeów spotyka przyjaciela, który dalej zwiedza razem z nim.

Jest to niezwykła publikacja pokazująca ile ciekawych rzeczy czeka na dziecko w każdym z tych miejsc. Przy odrobinie wyobraźni każde takie wyjście to niesamowita przygoda.

To bardzo wartościowa książka i naprawdę zasługuje na uwagę. Rozbudza wyobraźnię, pokazuje nowe miejsca i zachęca do ich odwiedzenia. Otwiera przed dzieckiem nowe możliwości.

Może w którymś z tych miejsc znajdzie swoją nową pasję? Jest także przepięknie zilustrowana. Książka zachwyca i na pewno spodoba się każdemu dziecku 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor: Adam Święcki

Ilustracje: Adam Święcki

Wydawnictwo Tadam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *