Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek

Dobra powieść detektywistyczna dla najmłodszych

Co by było gdyby Alfred Hitchcock i Agatha Christie poznali się w dzieciństwie? Jedną z możliwych wersji przedstawia autorka w książce o zaginionych figurkach.

Alfred jest mądrym i bystrym chłopcem, mieszka z rodzicami, którzy prowadzą sklep w biedniejszej części Londynu. Jest też młodym konstruktorem. Niestety, dorośli jeszcze nie poznali się na jego talencie i narazie cały czas wpada w kłopoty przez swoje wynalazki. Właśnie jeden z nich doprowadził go do nocy na komisariacie (w ramach kary i nauczki). Przebywając tam spotkał jednego z więźniów, ogrodnika, który został oskarżony o kradzież drogocennych figurek z domu, w którym pracował. Mężczyzna zapewniał, że jest niewinny i poprosił chłopca o odszukanie Agathy Miller, która miałaby mu pomóc.

Alfred wahał się czy jechać do kobiety ponieważ podróż oznaczała kolejną karę od rodziców, ale strasznie był ciekawy kim ona jest. W końcu udał się pod podany adres. Okazało się, że jest to willa w bogatej dzielnicy Londynu, a Agatha Miller jest dziewczynką w jego wieku. Jest także detektywką i razem ze swoim wyjątkowym pieskiem o dwóch ogonkach, Pysią Jones, prowadzi biuro detektywistyczne Miller & Jones.

Agatha szybko zajęła się sprawą i dzieci razem udowodniły, że ogrodnik został wrobiony, a za kradzieżą stoi ktoś inny. Chwilę później okazało się, że zaginęła także właścicielka figurek, a za całą sprawą stoi kilka osób z jej bliskiego otoczenia. Pomimo niebezpieczeństwa, dzieci postanowiły rozwiązać zagadkę, przy okazji się zaprzyjaźniając.

W książce mamy wiele nawiązań do twórczości Alfreda Hitchcock’a i Agathy Christie, np. Miller to panieńskie nazwisko pisarki, w powieści ważną rolę odgrywają ptaki, występują nazwiska postaci z różnych dzieł artystów, a także wątków z ich życia.

Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek to ciekawa i dobra powieść detektywistyczna dla młodych czytelników. Jest tam wszystko co powinno się znaleźć w takiej książce : zbrodnia, podejrzani, poszlaki, rozwiązanie zagadki. W książce dużo się dzieje, są momenty grozy, ale nie brakuje zabawnych sytuacji. Napięcie rośnie wraz z czytaniem i od książki nie można się oderwać.

To idealna książka dla młodych wielbicieli powieści detektywistycznych, którzy na pewno z ogromną ciekawością będą śledzili poczynania dwójki młodych detektywów i razem z nimi próbowali rozwiązać zagadkę złotych figurek.

Alfred i Agatha. Zagadka złotych figurek to pierwsza część serii przygód dwójki detektywów, mam nadzieje, że wydawnictwo zdecyduje się na wydanie pozostałych 🙂

Kategoria wiekowa: 9+

Autorka: Ana Campoy

Ilustracje: Joanna Zagner-Kołat

Tłumaczenie: Karolina Dąbrowska, Elżbieta Soszyńska

Wydawnictwo Akapit Press

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *