Elidełko Kowadełko

Życie bez internetu

Tytułowa Elidełko Kowadełko to Elżbieta Kowadełko, jedenastolatka, która mieszka z rodzicami, braćmi i psem. Ostatnio pogorszyła się w nauce więc dostała od rodziców karę – jej zdaniem za surową i całkowicie niesprawiedliwą – zakaz korzystania z telefonu, tabletu i komputera. Zamiast tego tata podarował jej czerwony zeszyt, w którym ma prowadzić dziennik, a za każdą zapisaną stronę będzie mogła (przez pewien czas) korzystać z urządzeń elektronicznych.

Początkowo dziewczynka nie wyobraża sobie życia bez dostępu do internetu i buntuje się przeciwko czerwonemu zeszytowi. Wcześniej była cały czas w kontakcie z koleżankami, grała w ulubioną grę i oglądała filmiki na You Tube, a teraz nie wiedziała co ze sobą zrobić. Stopniowo jednak zaczyna prowadzić zapiski i zaczyna się jej to coraz bardziej podobać.

Elidełko zaczyna opisywać swoją rodzinę i znajomych, wtedy poznajemy bliżej jej bliskich, jej koleżanki z klasy i Konrada, do którego wzdychają wszystkie dziewczyny.

Rodzina Eli jest rodziną wręcz idealną, kochają się i wspierają, dzieci mają też wspaniałą babcię, która ma powiedzonko i radę na każdą okazję.

Książka ma też ciemniejszą stronę, a mianowicie koleżanki Eli. Dziewczyny raz są jej przyjaciółkami, a za chwilę się do niej nie odzywają. Są zazdrosne o Konrada, o czerwony zeszyt, o strój Eli na balu i w zasadzie o wszystko. Książka dobrze pokazuje jak złożone są nastoletnie przyjaźnie i jak trudno się w nich odnaleźć.

Dzięki karze bohaterka odkryła, że świat realny jest dużo ciekawszy od wirtualnego, odnalazła pasję w prowadzeniu dziennika i nawet się zakochała.. 🙂

Ta książka bardzo pozytywnie mnie  zaskoczyła. Jest niepozorna, ma mały format i trochę ponad sto stron, ale warto ją poznać.

Akcja toczy się wokół braku dostępu do internetu i jest to ewidentnie wątek dydaktyczny w książce, ale nie jest on nachalny i po pewnym czasie w ogóle go nie zauważamy, bohaterka ma ważniejsze rzeczy na głowie niż gry czy You Tube 🙂

Jest to temat bardzo na czasie ponieważ młodzi ludzie rzeczywiście sporą część życia spędzają w sieci i warto o tym pisać.

Książka świetnie pokazuje dorastanie i problemy z jakimi spotykają się nastolatki – zawiść, walki o chłopaków, wykluczenie z grupy, zazdrość, ale i pierwsze zauroczenie.

Ela spotyka się z przykrym zachowaniem rówieśników i choć go nie rozumie to daje sobie świetnie radę.

Elidełko Kowadełko porusza ważny temat jakim jest uzależnienie od internetu, pokazuje, że życie bez ciągłego przebywania w sieci jest możliwe, a nawet ciekawsze.

Pokazuje także cienie i blaski dorastania, które przecież nie jest łatwe. Ela jest typową nastolatką, która ma problemy podobne do problemów wielu młodych dziewczyn.

To dobra i zabawna książka dla dorastających dziewczynek, która pokazuje jak jedna mała rzecz może dużo zmienić w naszym życiu.

 

Kategoria wiekowa: 10+

Autorka: Marta Fox

Ilustracje: Joanna Zagner-Kołat

Wydawnictwo Akapit Press

1 thought on “Elidełko Kowadełko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *