Horror

A co, jeśli rośliny mają uczucia?

Ta książka opowiada o tym, co spotyka warzywa i owoce. Jest się czego bać! W ich świecie człowiek jest oprawcą, a one niewinnymi ofiarami. I przeżywają prawdziwy horror.

 

W książce autorka udokumentowała dwadzieścia różnych spraw, unaoczniając brutalne zbrodnie, w których roślina staje się pokarmem dla człowieka. A człowiek jak to człowiek, wyobraźnię ma bogatą. Brukselkę zamraża, z buraka robi barszcz, z winogrona rodzynki, z dyni świeczkę, a pieczarki faszeruje innymi warzywami. Sposobów na pozbycie się warzyw jest dużo, a każdy inny.

 

Ale one nie pozostają dłużne. Walczą tak jak potrafią. Ananas ma twardą zbroję, którą trudno przebić. Lecz i on w końcu pada. Ale to nic, bo za wszystkie warzywa mści się ostra papryczka. Wypuszcza tyle ostrych soków, że żaden człowiek nie jest jej w stanie zjeść bez bólu. Niech żyją warzywa!

 

 

Horror jest książką, w której głos dostały rośliny, i w której poznajemy ich cierpienie. Autorka używa słownictwa, które znamy ze spraw kryminalnych. Momentami jest strasznie, ale musi tak być – to w końcu horror!

 

Jestem nią zachwycona. To coś zupełnie nowego w literaturze dla dzieci, co zresztą dziwi, ponieważ dzieci lubią opowieści z dreszczykiem lub straszne filmy. A szczególnie jeśli są zakazane lub ‘dla dorosłych’. Tutaj mogą się bać do woli 🙂

 

Można się oburzać, że w książce dla dzieci są opisane zbrodnie i nie czytać, ale wtedy naprawdę dużo się straci. Po pierwsze dlatego, że jest to książka – żart i tak trzeba ją czytać. Po drugie opisane zbrodnie na warzywach niczym się nie różnią od tych znanych nam na przykład z baśni, gdzie jak wszystkim wiadomo, brutalności jest dużo. Po trzecie książka jest nowatorska i bardzo ciekawa. A po czwarte – wydanie i ilustracje. I teraz o tym kilka słów.

 

Emilia Dziubak, która przygotowała ilustracje jest pewnie znana każdemu, kto interesuje się ilustracją lub czyta książki dla dzieci. Tutaj dokonała czegoś niesamowitego! Każdy, dosłownie każdy najmniejszy fragment jest dopieszczony do perfekcji. Pracowała nad tą książką prawie dwa lata, a efekt jest zachwycający. Każda ilustracja to dzieło sztuki. Nie mogę się zdecydować czy bardziej podobają mi się ilustracje roślin czy te przy opisach spraw. Bo wszystkie są piękne! Artystka oddała uczucia cierpiących warzyw i owoców, z ich ‘twarzy’ można wyczytać ból i cierpienie, a u papryczki widzimy ogromną satysfakcję 🙂 Coś wspaniałego i niepowtarzalnego. To trzeba zobaczyć!

 

Wydanie książki także zasługuje na kilka słów. Wydawnictwo Gereon wydało już takie książki jak Rodzina Sztućców, czy Czego tu się bać, które oprócz mądrej i ciekawej historii zachwycają wydaniem i wyróżniają się dopracowaniem szczegółów. Horror to coś niespotykanego. Zachwyca wszystko, okładka, papier, jakość druku. To prawdziwy unikat.

 

Wszystko w książce – treść, ilustracje i wydanie jest tak dobre i spójne, że nie można przejść obok niej obojętnie. Ta książka jest perłą wśród książek dla dzieci.

 

Ja jestem nią zachwycona, a Wy koniecznie przekonajcie się sami 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 10+

Autorka: Madlena Szeliga

Ilustracje: Emilia Dziubak

Wydawnictwo Gereon 

1 thought on “Horror

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *