Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

15 opowiadań o 15 wartościach na 15-lecie kampanii „Cała Polska czyta dzieciom!

Książka zawiera opowiadania o wartościach jakimi warto się kierować i o tym, co jest w życiu ważne.

Jest to wyjątkowo ciekawa pozycja, ponieważ skierowana jest ona do starszych dzieci, niż większość książek o podobnej tematyce. Ta napisana jest dla nastolatków i treść jest odpowiednia dla tego wieku. Teksty są krótkie, bohaterzy ‘prawdziwi’, historie wiarygodne.

Mamy opowiadanie o dyscyplinie, szacunku, odwadze, uczciwości i wielu innych ważnych wartościach.

Moje ulubione to opowiadanie ‘System’ o życzliwości, w którym każdy rodząc się, dostaje urządzenie na abonament, służące do odliczania poziomu naszej życzliwości. Gdy jesteśmy dla kogoś mili, kwota rośnie, jeśli ktoś jest miły dla nas, kwota maleje. Ludzie prześcigają się w byciu uprzejmym, żeby nie płacić, a gdy tylko zobaczą, że na przykład komuś nie działa urządzenie i nic na tym nie ‘zarobią’ stają się nieuprzejmi i przestają pomagać. Okropna rzeczywistość, ale czy nie żyjemy w podobnej, tylko bez urządzeń? 🙁

Opowiadania pokazują, że historia zawsze ma drugie dno, że trzeba myśleć o innych, że na szacunek trzeba sobie zapracować, a piękno może być także wewnętrzne.

Każde opowiadania jest inne, z innymi bohaterami i opisuje inną historię. Każde jest niezwykle mądre i przemyślane przez autorów. Problemy finansowe w domu rodzinnym, zerwane przyjaźnie, brak odwagi, by kogoś obronić, pierwsze zauroczenia, wybujała fantazja, nieodpowiedzialność, ale i marzenia i ambicje. O tych ‘przyziemnych’, a jednak bardzo ważnych i dotykających wielu ludzi sprawach, przeczytamy w książce.

Teksty są ciekawe i mogą zainteresować nastolatka, nie są naszpikowane morałami i dydaktyzmem, ale ważne wartości przekazane są ‘przy okazji’ opowieści o Ani, Zuzie, Kacprze, Jacku, Marku i innych, dzieciach podobnych do każdego. Bohaterzy książki mieszkają w normalnych domach, chodzą do normalnych szkół i mają normalne problemy. Każde dziecko na pewno zna kogoś w podobnej sytuacji, z podobnym problemem, czy z podobnymi troskami. I to jest największa wartość tej książki – opowiadania są prawdziwe, a z ich bohaterami można się utożsamiać.

Książka jest bardzo ładnie wydana i zilustrowana.

To bardzo dobra i ważna książka. Na prawdę warto ją przeczytać lub podsunąć dziecku 🙂

Może być drogowskazem dla dorastających dzieci lub ‘tylko’ ciekawą lekturą. Zdecydowanie polecam.

 

P.S. Kupując książkę „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach” wspierasz kampanię czytania i mądrego wychowania – część dochodów z jej sprzedaży przeznaczona zostanie na działania Fundacji ABCXXI i kampanii ‘Cała Polska czyta dzieciom’.

 

 

Kategoria wiekowa: 11+

Autorzy: Paweł Beręsewicz, Barbara Kosmowska, Andrzej Maleszka, Katarzyna Ryrych, Wojciech Cesarz, Katarzyna Terechowicz

Ilustracje: Anita Głowińska

Liczba stron: 303

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo Prószyński


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *