Przejścia nie ma

W grupie siła

Generał Alcazar to jedna z postaci występująca w pewnej książce. Pewnego razu postanowił przejść do historii i zapisać się na jej kartach. Chciał zostać jej jedynym bohaterem, dlatego postawił strażnika na przejściu i zabronił przechodzić na drugą stronę pozostałym postaciom. Tym sposobem prawa strona książki byłaby zawsze pusta, a on mógłby w dowolnym momencie na nią przejść.

Wartownik pilnujący przejścia nie miał łatwego zadania. Ludzie buntowali się przeciwko temu absurdalnemu prawu. W końcu się poddał i pozwolił im przejść. Nie spodobało się to Generałowi, ale ludzie stanęli w jego obronie. Generał za to, pozostał sam, przez wszystkich zapomniany.

 

Przejścia nie ma to książka pokazująca, że spory można rozwiązywać pokojowo, a siła tkwi w solidarności ludzi. Wtedy można nawet obalać generałów 🙂

Chociaż właściwie ta książka może być interpretowana na różne sposoby. I myślę, że o to w niej chodzi. Więcej w niej formy niż tekstu, ale dzięki temu jest wieloznaczna.

Książka jest bardzo kolorowa, a ilustracje bardzo mi się podobają. Są jakby narysowane flamastrami (wszytko, napisy także, co jest bardzo ciekawym pomysłem).

Na początku i na końcu książki mamy także narysowane wszystkie postacie – super rozwiązanie, dzieci mogą się bawić w odnajdywanie różnic.

Przejścia nie ma to kolorowa i zabawna książka na poważny temat, jakim jest tyrania. Doskonale pokazuje, jak wielką moc może mieć jeden człowiek i jaka siła tkwi w grupie solidarnych ludzi.

Genialna książka, którą warto poznać 🙂

 

 

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Isabel Minhos Martins

Ilustracje: Bernardo P. Carvalho

Tłumaczenie: Tomasz Pindel

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2017

Wydawnictwo Dwie Siostry


1 thought on “Przejścia nie ma

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *