Historie Mona Lisy

Historia w obrazie

Historie Mona Lisy to opowieść o historii malarstwa, opowiedziana za pomocą jednego obrazu.

W książce Barsony rozmawia z córką, opowiada jej o kierunkach w malarstwie, malarzach i ich dziełach, ale także uczy ją myśleć o malarstwie.

Pokazuje, jak patrzeć na obrazy, by je rozumieć, jak czerpać przyjemność z obcowania ze sztuką, jak nie być tylko biernym odbiorcą.

 

Podróż po historii malarstwa autor zaczął od Claude Moneta, a skończył na swoich własnych pracach.

Poznajemy kolejnych malarzy, dowiemy się, czym się inspirowali, jak pracowali, w jakich czasach żyli i jaki to miało wpływ na ich prace.

Ich sztukę poznajemy poprzez kolejne interpretacje obrazu Mona Lisa, które autor stworzył.

 

W książce znajdziemy Mona Lisę namalowaną falami jak u Van Gogha, tysiącami punkcików jak u Seurata, figurami geometrycznymi jak u Kandinsky’ego, surrealistyczną jak u Daliego czy wielokrotnie odbitą na płótnie jak u Warhola.

 

Te wizerunki słynnej Giacondy pomagają poznać twórczość każdego z artystów i ten pomysł bardzo mi się podoba. A same obrazy są piękne!

Rozmowę dobrze się czyta, jest ciekawa i jest w niej bardzo dużo ważnych informacji, ale i tak kilka rzeczy wydaje się niedopracowanych.

W rozmowie często pojawia się stwierdzenie ‘ten obraz namalował…’ co może być mylące, ponieważ wszystkie wizerunki Mona Lisy w książce są pracami autora (na okładce jest o tym informacja, ale i tak myślę, że można to było inaczej rozwiązać, szczególnie że obrazy są podpisane nazwiskiem malarzy, a nie autora).

Myślę, że problemem jest też tłumaczenie, czasami rozmowy się urywają albo brakuje wytłumaczenia (na przykład co oznacza skrót L.H.O.O.Q). 

 

Oprócz tych niedociągnięć i tak uważam, że to jedna z najciekawszych książek dla dzieci o sztuce (choć zdecydowanie dla starszych, które mają już jakąś wiedzę) i Wam ją serdecznie polecam 🙂

 

 

 

P.S. Książka już nie jest dostępna w regularnej sprzedaży, musicie jej szukać w bibliotekach lub na aukcjach.

 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 9+

Format: 240 x 340

Autor: Piotr Barsony

Tłumaczenie: Jolanta Kozłowska, Stephanie Aguado

Liczba stron: 56

Rok wydania 2015

Wydawnictwo Muchomor

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *