Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice

Postacie, które warto znać

Kobiecy’ trend w literaturze dziecięcej trwa w najlepsze, wciąż wychodzą książki o inspirujących kobietach, ale do każdej kolejnej pozycji podchodzę z coraz większym sceptycyzmem. Mimo że za każdym razem myślę, że pewnie już nic mnie nie zaskoczy i wydano kolejną podobną do poprzednich książkę, to czytam wszystkie te pozycje, ponieważ to w większości bardzo ważne i wartościowe książki.

Tym razem naprawdę bardzo się cieszę, że zdecydowałam się zajrzeć do środka 🙂

 

Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice to pozycja, która od razu przyciąga uwagę piękną okładką i wydaniem. Ma duży format, twardą okładkę i jest dość ciężka 🙂

 

W środku znajdziemy 35 dzielnych, mądrych i odważnych kobiet, ale nie tylko. I to jest w tej książce ciekawe.

Każdy rozdział to portret jednej 'głównej’ kobiety, ale też kobiet, które działały lub działają w podobnej dziedzinie, zrobiły lub osiągnęły coś podobnego i szerszy kontekst każdego zagadnienia, a przy okazji wiele ciekawych informacji.

Przykładowo przy postaci palentolożki Mary Anning przeczytamy także o innej pionierce nauki, Marii Sibylli Merion i palentolożce Tilly Edinger, a przy działaczce i pisarce, Rokeya Sakhawat Hossain poznamy historię ustanowienia 21 lutego Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego. Czytając o kreatorce mody Coco Chanel, poznamy także Helenę, a właściwie Chaję Rubinstein i ikonę mody Iris Apfel, a przy postaci raperki i aktywistki Sonity Alizadeh poznamy dyrygentkę Negin Khpalwak i artystkę street art’ową, Shamsię Hassani.

 

Bardzo podoba mi się dobór postaci – mamy kobiety z całego świata, starsze, młodsze, bardziej i mniej znane, ale wszystkie niezwykle ciekawe. Najstarsza opisana kobieta urodziła się w 1799 roku, a najmłodsza w 2003.

 

11 z nich jeszcze żyje, 3 kobiety pochodzą z Polski (Maria Skłodowska- Curie, Antonina Żabińska – przy okazji przeczytamy o Irenie Sendlerowej i Miep Gies i Wanda Rutkiewicz – przy jej sylwetce przeczytamy także o Edurne Pasaban, Oh Eun-sun i Junko Tabei). 

W książce poznamy między innymi sufrażystkę Emmeline Pankhurst, lekarkę i podagożkę Marię Montessori, lekarkę Virginię Apgar, działaczkę Maoryską Katherine Mataira, prymatolożkę Jane Goodall, działaczkę ekologiczną Wangari Maathai, tenisistkę Billie Jean King, pisarkę Joanne Rowling, aktorę Carrie Fisher i aktywistkę Malalę Yousafzai.

 

To zdecydowanie moja ulubiona książka z ‘trendu’ kobiecego. Jest niezwykle ciekawa, a pomysł z ‘rozwinięciem’ każdej postaci jest bardzo dobry. Dzięki temu poznajemy jeszcze więcej ważnych nazwisk i możemy się bardzo dużo dowiedzieć o historii, kulturze i obyczajach wielu kultur.

 

Książka jest przepięknie zilustrowana. Każda strona zachwyca, naprawdę 🙂

 

Jeśli szukacie wartościowej i ciekawej książki, to tę zdecydowanie polecam. Jest pięknie wydana i w środku znajdziemy bardzo dużo ciekawych informacji. Jest idealna na prezent i moim zdaniem naprawdę warto ją mieć (ze wszystkich książek o inspirujących kobietach, ta mnie zachwyciła najbardziej).

 

 

 

Kategoria wiekowa: 10+

Autorka: Joanna Kończak

Ilustracje: Karolina Matyjaszkowicz

Liczba stron: 144

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 


1 thoughts on “Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *