Litwa z lotu ptaka

Ciekawa podróż po Litwie

Litwa z lotu ptaka to ilustrowany album pojęć, miejsc i faktów z życia Mikalojusa Konstantinasa Ciurlionisa, malarza, poety i kompozytora, jednego z najważniejszych twórców litewskich.

Książka towarzyszyła wystawie Mikalojus Konstantinas Ciurlionis. Litewska opowieść w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie – bardzo lubię i cenię takie pozycje ponieważ często przybliżają nam miejsca lub postacie mniej znane czy mało popularne. Tak jest w tym przypadku, twórczośc Ciurlionisa nie jest w Polsce popularna, co dziwi, ponieważ artysta był mocno związany z naszą stolicą, uczył się w Warszawskim Instytucie Muzycznym, a później studiował w Szkole Sztuk Pięknych w Warszawie.

Ciurlionis był wszechstronnie uzdolniony i interesował się wieloma rzeczami, co dobrze obrazuje ten piękny cytat:

“Pamiętajcie, że edukacja to nie tylko to, czego nauczymy się w szkole. Każdy z nas poszerza swoje horyzonty, czytając i poznając te dziedziny, które najbardziej go interesują. Tak było i ze mną. Świat jest taki ciekawy, a ja chciałem poznać prawa rządzące przyrodą, dlatego zgłębiałem wiedzę w zakresie nauk biologicznych, astronomii, geografii, psychologii, historii. Czasem wydawało mi się, że doba powinna trwać dłużej niż dwadzieścia cztery godziny, tak dużo chciałem się dowiedzieć.”

W albumie artysta leci w balonie nad Litwą i opowiada nam o sobie i swoim kraju. Dowiadujemy się dużo o jego rodzinie, o nim i o jego kraju ojczystym. Bohater zabiera nas w podróż po Litwie, opowiada historię kraju, legendy z nim związane, pokazuje nam ważne miejsca, przedstawia nam litewską kuchnię. Opowiada także o swojej sztuce: malarstwie, muzyce i fotografii i o wszystkim co go ukształtowało jako artystę.

Cała książka i podróż, którą w niej odbywamy są niesamowicie interesujące, autorka miała bardzo dobry pomysł z zastosowaniem takiej narracji. Dostajemy dużą dawkę wiedzy, ale ciekawie przedstawioną więc książka nie nudzi, a tym samym jest dobra także dla młodszych czytelników. To bardzo ciekawa i ważna pozycja, bardzo dobrze, że się ukazała ponieważ przybliża nam nie tylko postać Ciurlionisa, ale także naszych sąsiadów Litwinów i ich kraj.

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Marta Gaj

Ilustracje:  Paulina Paździera

Wydane przez Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *