Łukasz i kostur Czarownicy

Historia pełna magii

Łukasz zamiast w Chorwacji, wakacje spędzał u ciotki, którą widział raz w życiu. Na miejscu okazało się, że staruszka nie ma komputera, telewizora, ani nawet prądu!

Zamiast tego, zabierała go na górskie wędrówki i próbowała rozbudzić w nim miłość do gór. Chłopiec nawet zaczął się przyzwyczajać do tej dziwnej osoby, gdy zaczęły się dziać dziwne rzeczy.

Jego ciotka była uważana przez wszystkich w okolicy za czarownicę. Chłopiec początkowo się z tego śmiał, ale wkrótce zaczął się zastanawiać czy nie jest to prawda.

Kobieta miała dziwną miotłę, której nie można było dotykać, tajemnicze pomieszczenie i kota, który zdawał się wszystko rozumieć. Wokół wszystko było dziwne, a już zupełnie dziwnie zrobiło się, gdy w lesie poznał… Skrzata.

Chciał o tym porozmawiać z ciocią, ale wtedy ona zachorowała, a on został sam w jej domu.

Do tego Julce, sąsiadce ciotki, groziła eksmisja.

Chłopiec chciał pomóc wyzdrowieć cioci, a dziewczynce zostać w domu. Postanowił się przekonać czy legendy mówią prawdę i wtedy zaczęło być bardzo ciekawie. Okazało się, że skrzaty, golumy, błotne potwory i latające miotły istnieją, a przyjaciół czeka przejście próby, w której musieli pokonać swoje najskrytsze lęki.

 

 

Nie będę ukrywała, że trochę obawiałam się kolejnego tytułu, gdzie ‘dziecko ląduje na wsi bez komórki i odkrywa, że nie jest tam tak źle’, ponieważ ostatnio wyszło kilka takich książek, jednak bardzo pozytywnie się zaskoczyłam.

Co prawda, chłopiec wylądował na wsi bez komórki i odkrył, że nie jest tam tak źle, ale oprócz tego mamy bardzo ciekawą i mądrą historię 🙂

Łukasz początkowo zostaje nam przedstawiony jako chłopiec, który całymi dniami gra na komputerze, ale gdy poznajemy go lepiej, okazuje się mądrym, wrażliwymi i opiekuńczym chłopcem.

Postać ciotki to także jedna z ciekawszych postaci książkowych, nie ocenia, nic nie narzuca, czeka, aż chłopiec sam dojdzie do pewnych rzeczy, po drodze dając mu wiele cennych rad. Bardzo podobało mi się jej podejście do gór i przyrody.

Każdy może wejść na szlak, zjeść w schronisku pierogi i przed zmrokiem wrócić do miasta, ale w ten sposób nie odczuje nawet cząstki tego, czym góry są naprawdę. Do tego potrzeba oczu, uszu, węchu, smaku, dotyku. Potrzeba ciszy i samotności. Kto dziś ma na to czas?

Opowieść Łukasz i kostur Czarownicy pełna jest baśni, legend, dziwnych stworów i czarów. Ale także ludzkich problemów, z którymi borykają się bohaterzy.

Książka została napisana prostym językiem i bardzo dobrze się ją czyta. Fabuła jest wciągająca i ciekawa.

To ciepła, wzruszająca i mądra książka. Zdecydowanie warto przeczytać.

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 10+

Autor: Piotr Patykiewicz

Ilustracje: Dorota Rewerenda – Młynarczyk

Liczba stron: 372

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo BIS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *