Miś Uszatek

Najsłynniejszy polski miś

Miś Uszatek jest w Polsce postacią bardzo znaną. Jest bohaterem książek i filmów, ma swój pomnik w Łodzi, jego imieniem nazywano przedszkola i szkoły, jego podobizna była na monetach, a jego przygody poznały dzieci na całym świecie.

 

 

Uszatka stworzyły dwie osoby – Czesław Janczarski i Zbigniew Rychlicki, a jego pierwsze przygody można było przeczytać w piśmie Miś – przyjaciel najmłodszych. Udał im się on wyśmienicie, a w 2017 roku świętował swoje 60 urodziny! Dziś cieszy się mniejszym zainteresowaniem dzieci, ale nadal jest chętnie czytany i wznawiany.

 

Przygody Uszatka zaczynają się w sklepie w zabawkami, w którym bardzo długo czekał, aż ktoś go kupi. Tak bardzo było mu smutno, że wciąż ozdabia półki sklepowe, że aż opadło mu jedno uszko. Gdy tylko nadarzyła się okazja, wyszedł ze sklepu. Wtedy od razu spotkał dwoje dzieci, Jacka i Zosię, jego przyszłych przyjaciół.

 

Życie Uszatka było pełne przygód i przyjaciół. Każda bajka jest krótka i porusza inny temat. Miś wpada w tarapaty, z których zawsze wychodzi cało, czasem jest zbyt naiwny, ale rośnie wraz z czytelnikiem i staje się coraz mądrzejszy.

 

Miś szybko stał się ulubieńcem dzieci, ponieważ mogły się z nim utożsamiać. Uszatek był zawsze radosny i beztroski, zachowywał się tak jak oni, bawił się z te same zabawy, był łakomczuszkiem.

 

Jego przygodny są ciekawe, zabawne i rozczulające, napisane lekkim i przyjaznym językiem.

 

Książka jest przepięknie zilustrowana przez Zbigniewa Rychlickiego.

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia w 2017 roku (z okazji 60 urodzin Uszatka) wydała trzy najpopularniejsze tomy opowiadań w jednej, pięknie wydanej książce, zawierającej komplet ilustracji. To zdecydowanie najlepsze wydanie Misia Uszatka i bardzo Wam je polecam.

 

Tak jak pisałam wcześniej, Uszatek nie cieszy się już taką popularnością jak kiedyś, ale nadal ma wielu wiernych fanów, a ja bardzo zachęcam Was do przedstawienia go dzieciom. To zdecydowanie postać, którą powinny poznać 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor: Czesław Janczarski

Ilustracje: Zbigniew Rychlicki

Rok wydania: 2018

Liczba stron: 208

Wydawnictwo Nasza Księgarnia 

1 thought on “Miś Uszatek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *