Mój tato szczęściarz

O szczęściu w nieszczęściu

Joanna Papuzińska urodziła się w ciężkich czasach.

Gdy miała 5 lat, wybuchło Powstanie Warszawskie, w którym brał udział jej tata, był sanitariuszem. Papuziński (pod konspiracyjnym nazwiskiem Pawłowski) pomagał cywilom, głównie głodującym dzieciom.

Został postrzelony w rękę i dużo czas spędził w szpitalach. W jeden z nich raz uderzyła bomba, a on ocalał, ponieważ spał pod stołem!

 

Papuziński po wojnie, co niedziela, zabierał Joannę i jej młodszego brata Tomka, na spacer, podczas którego opowiadał o swoich przygodach podczas Powstania.

Pokazywał, gdzie odbywały się walki, którymi włazami wchodził i wychodził z kanałów, opowiadał o wszystkim co się wtedy działo.

 

Taki spacer odbywało wiele warszawskich rodzin. Tylko w ten sposób dzieci mogły poznać historię walczącej Warszawy, a także odwagę i poświęcenie Powstańców.

 

 

Mój tato szczęściarz to bardzo ważna książka.

Autorka opowiada przygody swojego taty w Powstaniu. Papuziński wiele razy cudem uniknął śmierci, a jego przygody zadziwiają i bawią. Nie zawsze bowiem było smutno i poważnie. W książce znajdziemy wiele zabawnych historii, które mu się wtedy przytrafiły.

 

Ta opowieść to cenna lekcja historii, przeprowadzona przez małą dziewczynkę.

W książce poznajemy ważne miejsca na mapie Powstańczej Warszawy, doświadczamy codzienności warszawiaków, ich głodu, udręczenia i codziennych bombardowań.

Poznajemy dzielnych młodych harcerzy, którzy roznosili pocztę mieszkańcom. Dowiadujemy się, czym był Kubuś, kto budował barykady, kto tworzył teatrzyk i dlaczego kanały uratowały tyle ludzi.

 

Całość napisana jest prostym, odpowiednim dla dzieci językiem. Autorka przedstawia rzeczywisty obraz wojny, ale robi to w bardzo lekki i pogodny.

 

Ilustracje w książce są piękne, wspaniale komponują się z treścią.

 

Książka pomaga docenić ważne rzeczy i czasy, w których żyjemy.

 

To cenna i wartościowa książka, którą powinno przeczytać każde dziecko, ale koniecznie  z kimś dorosłym.

Po lekturze dzieci na pewno będą miały wiele pytań.

 

Bardzo polecam 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorka: Joanna Papuzińska

Ilustracje: Maciej Szymanowicz

Liczba stron: 48

Rok wydania: 2013

Wydawnictwo Literatura, seria Wojny dorosłych – historie dzieci

 

 

 

 


4 thoughts on “Mój tato szczęściarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *