Myślisz, że tak Ci źle? Życie dzieci w starożytnej Gracji / w starożytnym Egipcie

Jak to kiedyś było?

Te dwie książki, o trochę prowokacyjnym tytule, skrywają bardzo dużo ciekawostek o życiu ludzi w starożytnej Grecji i w starożytnym Egipcie. 

 

W środku znajdziemy 11 rozdziałów dotyczących różnych sfer życia. Przeczytamy o nauce, jedzeniu, zdrowiu, medycynie, życiu rodzinnym czy o ubraniu i uczesaniu.

Dowiemy się, jak kiedyś żyły dzieci, co jadły, gdzie mieszkały, jakie zagrożenia na nie czekały i wiele innych rzeczy.

 

 

Autor podszedł do tematu z humorem i cała książka napisana jest w dowcipny sposób (chociaż mnie akurat taki humor nie do końca odpowiada).

 

Rozdziały zaczynają się od porównań typu: jeśli nie podoba Ci się Twój dom, to przynajmniej nie musisz mieszkać w domu ulepionym z błota lub jeśli myślisz, że masz źle, co ciesz się, że nie dorastasz w starożytnej Sparcie 🙂

 

Jak wyglądało życie w starożytnej Grecji? W Atenach trzy- i czteroletnie dzieci próbowały po raz pierwszy wina, kąpano się na sucho, czyli nacierano ciało oliwą, którą później zeskrobywano wraz z brudem, a na śniadanie jadano chleb maczany w winie.

A w Egipcie? Już trzyletnie dzieci zajmowały się załatwianiem sprawunków, edukacja była przeznaczona tylko dla chłopców, rany leczono przyprawami, a na śniadanie jedzono chleb z cebulą.

Książki skrywają dużo więcej takich fascynujących faktów! 🙂

 

 

 

To zdecydowanie pozycje, które powinny być czytane na lekcjach historii. Uczą i rozbudzają ciekawość w bardzo przyjemny sposób 🙂

Zawierają bardzo dużo ciekawych informacji, są napisane lekko i z humorem i zabawnie zilustrowane.

 

Polecam serdecznie. 

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Chae Strathie

Ilustracje: Marisa Morea

Tłumaczenie: Patrycja Zarawska

Liczba stron: 64

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Wilga


3 thoughts on “Myślisz, że tak Ci źle? Życie dzieci w starożytnej Gracji / w starożytnym Egipcie

  1. Kapitalne książki 🙂 piękne ilustracje i te porównania 🙂 czasem przydałoby się przywołać dziecku taki historyczny fakt, np. gdy narzeka, że na kanapce nie jest ta wędlina, którą ono chciało- nie pasuje taka kanapka, to może wolisz chleb z cebulą, jak jedzono w strożytnym Egipcie- myślę, że ta współczesna kanapka szybko zniknęłaby z talerza 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *