Polska Luxtorpeda

Co wiesz o Polsce?

To gra w której liczy się dobra pamięć i refleks, a poprzez świetną zabawę poznajemy lepiej nasz kraj 🙂

 

Polska Luxtorpeda to gra karciana, w której mamy dwie talie, podstawową i dodatkową (dodatkowa jest trudniejsza).

W każdej talii mamy 7 kart kategorii (na przykład Święta, Krajobrazy lub Zwierzęta domowe w podstawowej i Ważne daty, Sławni Polacy czy Trudne słowa w dodatkowej).

Do każdej kategorii mamy po 7 kart obiektów (na przykład w kategorii Baśnie i legendy mamy Szewczyka Dratewkę, Bazyliszka czy Kwiat paproci).

 

Rozgrywka

Układamy 7 karty kategorii na stole (możemy użyć kart z talii podstawowej, dodatkowej lub je pomieszać). Pod każdą z nich układamy kartę odpowiedniego obiektu obrazkiem do góry. Staramy się zapamiętać jak najwięcej kart obiektów, po czym odwracamy je obrazkiem do dołu.

Pozostałe karty tasujemy i układamy w stos.

Zaczyna najstarszy gracz lub ten, który jadł ostatni pierogi 🙂  Odkrywa kartę obiektu z wierzchu stosu tak, aby wszyscy ją zobaczyli. Teraz gracze starają się jak najszybciej podać nazwę obiektu znajdującego się na zakrytej karcie w tej właśnie kategorii.

Przykładowo, jeśli odkrył kartę z kategorii Rośliny uprawne, to przypominamy sobie jaka karta w tej kategorii leży na stole i odkrywany ją mówiąc co jest pod spodem ( na przykład jabłko). Jeśli mamy rację, zabieramy kartę i mamy punkt, a jeśli nie, to odkładamy ją na spód stosu.

Osoba, która zdobyła punkt odkłada nową kartę w miejsce poprzedniej, a gracze szybko próbują zapamiętać co na niej jest. Gracz, który zdobył punkt bierze kolejną kartę ze stosu i powtarzamy zabawę, kto pierwszy ten lepszy 🙂

Wygrywa gracz z największą liczbą kart.

 

Rozgrywka jest szybka, ekscytująca i pełna śmiechu. Karty można wszędzie ze sobą zabrać, można grać praktycznie z każdym. To świetna gra rodzinna i imprezowa.

Polecam 🙂

 

Podsumowanie:

Plusy:

 • łatwe zasady
 • szybka rozgrywka
 • świetna zabawa
 • ćwiczenie pamięci
 • wiedza zdobywana ‘przy okazji’
 • odpowiednia już od 5 lat
 • posiada dwa poziomy trudności
 • odpowiednia nawet dla dwóch graczy
 • ciekawy wybór obiektów na kartach 

Minusy:

 • moim zdaniem to gra do czterech osób, a nie ośmiu jak jest napisane na opakowaniu

 

 

Informacje ogólne:

Autor: Reiner Knizia

Liczba graczy: 2-8 osób

Czas rozgrywki: 20 minut

Wiek graczy: 5+

Wydawca EGMONT


2 thoughts on “Polska Luxtorpeda

 1. Lubię takie proste gry karciane 🙂 młodszy syn będzie miał jeszcze kłopot z samodzielnym graniem, ale myślę, że córka da radę jest z grać bez pomocy 🙂 zapisuję tytuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *