Łajka, kosmiczny pies

Kosmiczne pasiaki

Książka składa się jakby z dwóch, przeplatających się ze sobą części. Jedna to historia Łajki, a druga to informacje o kosmosie.

Do części teoretycznej nie mam zastrzeżeń. Znajdziemy tam dużo ciekawych faktów przybliżających dzieciom przestrzeń kosmiczną i historię lotów kosmicznych. Wszystko jest świetnie zilustrowane, napisane zabawnie i przystępnym językiem.

 

Łajka to piesek przygarnięty przez badaczy, poddany trudnemu szkoleniu i wysłany w kosmos.

Niestety, historia Łajki jest historią smutną i bez szczęśliwego zakończenia. Autorka starała się pokazać ją jednak w zabawny i pomysłowy sposób. Do mnie jednak nie zawsze trafia ‘takie’ poczucie humoru.

W książce Łajka została przedstawiona jako wesoły piesek, który cieszy się, że w końcu ma właściciela (badacza, który zgarnął ją z ulicy), jest zadowolona ze szkolenia i szczęśliwa, że to właśnie ona poleci w kosmos. Na koniec czytelnik dostaje możliwość zmiany losów Łajki poprzez wybór jednego z trzech szczęśliwych zakończeń. Wcześniej jednak dzieci dowiedzą się, że Łajka zginie okropną śmiercią..

Nie do końca przekonują mnie także dopiski z * przy niektórych zdaniach. Na przykład w ogłoszeniu o poszukiwaniu psów do szkoleń jest informacja, że oferują codziennie kawior i dopisek Aż do śmierci, która może nastąpić szybciej niż myślisz, a przy zdaniu To wasz nowy dom (chodzi o szkołę dla kosmicznych psów) – Na krótko.

 

Oprócz kilku zdań, które moim zdaniem są zbędne i mało śmieszne, jeśli wiemy, co się naprawdę stało, to jest to książka pięknie wydana, cudownie zilustrowana, rozwijająca i pobudzająca wyobraźnię.

 

Cieszę się, że powstała i los Łajki pozna wiele dzieci.

 

Książka uświadamia, jak bezdusznie traktowane są zwierzęta, skłania do refleksji i rozmów z dziećmi.

 

Autorka miała ciekawy pomysł na tę książkę, można ją czytać na wiele sposobów, zawsze znajdując coś nowego.

 

Można się z niej naprawdę dużo dowiedzieć, fajnie się ją czyta, jest zabawna i świetnie wydana.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Kim Crabeels

Ilustracje: Emma Thyssen

Tłumaczenie: Iwona Mączka

Liczba stron: 30

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Kapitan Nauka


1 thought on “Łajka, kosmiczny pies

  1. Książka piękna 🙂 Ważne jest, żeby dzieci poznawały historię, ale akurat historia Łajki nie skończyła się dobrze i niestety dzieci, które bardzo kochają zwierzęta i są bardziej wrażliwe mogą to silnie przeżywać..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *