Puk puk! Zastałem króla?

Nietypowi goście

Stanisław Bielski ma dwanaście lat i mieszka z rodzicami w starej kamienicy na warszawskiej Pradze. Jego mama pracuje na lotnisku, a tata w muzeum.

 

Leszek Bielski, tata chłopca jest zapalonym zbieraczek staroci, weekendy spędza na różnych targach, z których zawsze przynosi coś ‘nowego’.

 

Rodzina zwykle nie jest zachwycona z kolejnego żelazka czy abażuru, ale tym razem było inaczej.

Pan Leszek znalazł drzwi! I to nie byle jakie drzwi, ale drzwi pasujące do ich spiżarni. Był to nie lada wyczyn – od wielu lat kolejni członkowie rodziny Bielskich próbowali to zrobić. Drzwi miały niestandardowy wymiar, więc cała rodzina była szczęśliwa, że się w końcu udało.

A jak się wkrótce okazało, nie były to zwykłe drzwi. 

 

Gdy rodzina planowała, na jaki kolor je pomalują, ktoś zapukał w drzwi.. i to od środka! Był to Spytko, błazen króla Zygmunta Pierwszego i strażnik wrót, które okazały się przejściem między wiekami. Postacie z czasów, które dawno minęły, mogą przez przypadek wyjść nimi wprost do ich mieszkania! 

 

Po początkowym szoku Bielscy uznali, że to może być świetna przygoda.

W końcu nie każdy może poznać kogoś, kto żył wiele wieków temu. Rodzina zostawiła drzwi na miejscu i postanowiła sprawdzić, czy wizyta błazna nie była tylko dziwnym snem. 

 

Nie musieli długo czekać. Wkrótce w ich korytarzu zjawił się Krzyżak Wilibald von Ohlau, który zresztą okazał się dość kłopotliwym gościem. Później z ich spiżarni wyszła Kaśka, nadworna praczka Jana III Sobieskiego, bakałarz i jego uczeń, wiking, żołnierz i inni goście.

Odwiedzali Bielskich nawet pod ich nieobecność! Każda wizyta była ciekawym przeżyciem, Bielscy spotykali osoby mające wpływ na bieg historii, ale w pewnym momencie drzwi musiały wylądować w piwnicy.

Koniecznie doczytajcie czemu 🙂

 

 

 

Puk puk! Zastałem króla? to bardzo fajna książka! Autor miał świetny pomysł – książka jest pomysłowa, wciągająca, świetnie napisana i przemyca bardzo dużo wiedzy historycznej tak ‘przy okazji’ 🙂

 

W środku znajdziemy ważne postacie historyczne takie jak Napoleon Bonaparte i słynne wydarzenia, takie jak Bitwa pod Grunwaldem. Poznamy takie słowa jak sekstans, fraucymer, izba czeladna, bonżurka czy tetetka.

A wszystko to wplecione w świetną historię, pełną przygód i niespodzianek. 

 

Książka jest napisana lekko, przystępnym językiem i z dużą dawką humoru. Jest też ciekawie wydana, mamy w niej formy komiksowe i sporo ilustracji. 

 

To pozycja, która wciąga, bawi i uczy. Polecam serdecznie 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 9+

Autor: Marcin Przewoźniak

Ilustracje: Nikola Kucharska

Liczba stron: 184

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Zielona Sowa


1 thought on “Puk puk! Zastałem króla?

  1. Musimy ją przeczytać, bo zapiowiada się bardzo ciekawie 🙂 Posiadanie takich drzwi w domu musi gwarantować super przygody 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *