Wędrówka Nabu

Niesamowita książka

Wędrówka Nabu to jedna z tych książek, które trudno zapomnieć.

 

Nabu mieszkała z bratem i rodzicami w pięknym, ciepłym domu. Pewnego dnia wybuchł pożar i ich dom spłonął. Zatrzymali się u wujka dziewczynki, ale i tam wkrótce ogień strawił wszystkie domy. Rodzina została bez niczego. Wtedy dziewczynka postanowiła wyruszyć w podróż. Chciała dotrzeć tam, gdzie domy nie płoną.

Maszerowała przez 10 dni, po tym czasie spotkała żołnierzy, którzy pilnowali niewidzialnej ściany, przez którą dziewczynka nie mogła się przedostać.

Gdy jej się to udało, zauważyła jezioro. Chciała się w nim wykąpać, ale drogę zastąpili jej policjanci. Okazało się, że dostępu do jeziora broni niewidzialne ogrodzenie z drutu kolczastego.

Do jeziora można wejść tylko z tamtej strony – wyjaśnił drugi.

A jak można się znaleźć po tamtej stronie? – spytała dziewczynka.

Nie można – oświadczył pierwszy.

Trzeba się tam urodzić – dodał drugi.

Dziewczynka pokaleczyła nogi, ale nie udało jej się dostać do jeziora.

Dalsza podróż zaprowadziła ją nad brzeg morza, w którym zauważyła wiele pustych łodzi. Dostępu do nich bronili celnicy, którzy za przewiezienie żądali wysokiej opłaty.

Dziewczynka za wszelką cenę chciała się dostać na drugi brzeg. Postanowiła płynąć. Było to niebezpieczne, ale w końcu dziewczynka obudziła się na plaży, gdzie wokół niej zaczął zbierać się spory tłum.

Jak zareagowali ludzie, widząc Nabu? Koniecznie sprawdźcie.

 

Książka porusza ważny i aktualny temat, temat uchodźców. Jest przejmująca, smutna i ściskająca serce, ale także niezwykle pięknie napisana i zilustrowana. Jarosław Mikołajewski stworzył bajkę piękną i dającą do myślenia, a ilustracje Joanny Rusinek idealnie współgrają z treścią.

Książka opowiada o problemach, jakie napotykają uchodźców, nieistniejące ściany, druty i wysokie opłaty. O granicach ‘nasze’ i ‘ich’, o reakcjach ludzi mieszkających po ‘dobrej stronie’. O ludziach, którzy stracili wszystko i muszą uciekać, i o tych, którzy decydują o ludzkim życiu.

To bardzo ważna książka, każdy powinien ją przeczytać, nie tylko dzieci.

Całość jest pięknie wydana.

Bardzo polecam Wam tę książkę, jest niezwykła, takie książki powinniśmy czytać.

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Jarosław Mikołajewsk

Ilustracje: Joanna Rusinek

Liczba stron: 56

Rok wydania: 2016

Wydawnictwo Austeria


1 thought on “Wędrówka Nabu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *