Wierusz i Nikt

Rycerz i jego grajek

Za panowania młodego króla Władysława, syna Jagiełły, w Księstwie Polskim nie było spokoju. Kraj napadały bandy rycerzy-rozbójników, zwanych raubritterami. Atakowali kupców, rabowali miasta, palili wsie, porywali ludzi.

Był jednak jeden człowiek, którego się bali, Klemens Wierusz. Był on silnym mężczyzną i wspaniałym rycerzem. Pochodził z potężnego rodu, osiadłego na ziemi wieluńskiej.

Klemens mieszkał w zamku z matką i synami. Podczas zimowych wieczorów rodzinie towarzyszyła jeszcze jedna osoba, Dobko. Chłopiec grał na lutni i śpiewał pieśni.

Pewnego dnia zamek odwiedził mnich, który wypytywał rycerza o jego poglądy. Chciał wiedzieć, czy będzie wierny królowi Władysławowi, czy wdowie Elżbiecie Luksemburskiej.

Mnich chciał porozmawiać z rycerzem na osobności, wtedy jednak Klemens powiedział, że Dobko to nikt i nie trzeba się nim przejmować. Chłopca zabolały te słowa, ale nie stracił wiary w swojego pana.

Gdy przez Węgry toczyły się walki dwóch stronnictw, nie ominęły Wieruszowa. Zaatakowano zamek, a jego pan został porwany. Dzielny Dobko wyruszył na poszukiwania. Zajęły mu wiele lat, ale w końcu trafił na mnicha, który kiedyś odwiedził ich zamek. Okazało się, że wie, gdzie jest Klemens. Czy dzielny chłopiec zdołał uwolnić swojego pana? Koniecznie przeczytajcie! 🙂

 

Ta książka spodoba się zarówno fanom książek historycznych, jak i tym, którzy zwykle takie omijają. Opowieść jest bardzo ciekawa i wciągająca, a do tego pięknie wydana.

Historia rycerza i jego grajka to połączenie legendy z opowieścią historyczną. Język narracji jest surowy i oszczędny, ale doskonale pasujący do czasów, w których dzieje się akcja opowieści.

W książce dzieci odnajdą porządny opis tych niespokojnych czasów i postacie, które naprawdę żyły.

Pozycja zawiera piękne ilustracje, stylizowane na obrazy, które idealnie współgrają z treścią. Dodatkowo na początku rozdziałów mamy stylizowaną na dawną czcionkę i okładkę – okienko w formie obrazu. Całość czyta się jak wiekową księgę opowiadającą dawne dzieje i legendy.

To bardzo ciekawa i wartościowa pozycja, która jest dopracowana w każdym szczególe. Polecam 🙂

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autor: Paweł Wakuła

Ilustracje: Marek Szal

Liczba stron: 32

Wydawnictwo Literatura


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *