Woodland Book

Magiczne miejsce zwane lasem

Woodland book zachęca do odkrywania lasu, ale tak porządnie, czyli z użyciem wszystkich naszych zmysłów, bez rozpraszaczy z zewnątrz. Bo tylko wtedy dojrzymy i docenimy jego piękno i bogactwo. I nie musimy jeździć do tych największych i najpiękniejszych, w miejskim parku także dużo zobaczymy, wystarczy wiedzieć gdzie patrzeć.

Autorki zachęcają do pełnego ‘przeżywania’ naszej wizyty w lesie, czyli wypatrywania zwierząt, szukania ich śladów, słuchania dźwięków, które las wydaje, dotykania i odkrywania, że wszystko ma inną strukturę, ale przede wszystkim, rozkoszowania się ciszą, którą tam zastaniemy.

Książka zawiera wiele cennych porad o tym, jak należy zachowywać się w lesie czy jak znaleźć drogę w ciemności, ale to także bogate źródło wiedzy o wszystkim związanym z lasem.

Z tej pozycji dowiemy się na przykład, jak zmienia się las w różnych porach roku, gdzie drzewo ma koronę, jakie rodzaje liści rosną na drzewach, jakie ślady zostawiają zwierzęta, kto żyje w nocy, a kto pod ziemią. Zobaczymy, że kora ma różne struktury, poznamy różne gatunki drzew i grzybów.

Wypatrując zwierząt, warto też się przyjrzeć śladom, jakie zostawiły. Gdy zobaczymy obgryzioną korę, to będziemy wiedzieli, że był tu łoś, a gdy znajdziemy skorupki orzechów – wiewiórka.

W książce mamy ważne przesłanie dla wszystkich odkrywców, abyśmy zostawili las takim, jakim go zastaliśmy.

Ciekawą częścią jest także rozdział z bajkami, legendami i mitami związanymi z lasem. Przeczytamy w nim o Czerwonym Kapturku, który szedł przecież przez las, ale i o tym jakie drzewa są ważne dla Wikingów, albo w mitologii greckiej.

Książka jest przepięknie zilustrowana i bardzo ładnie wydana.

 

Woodland book to bardzo ciekawa i wartościowa książka. Dostarcza dużo cennej wiedzy, w bardzo przystępny sposób. Ma piękną szatę graficzną dzięki, której natychmiast chce się wyjść na spacer po lesie.

To cenna książka, uzmysławia, jak ważny jest las i jego mieszkańcy i dostarcza ciekawej wiedzy. Uwielbiam książki mądre i piękne, a taka właśnie jest.

Bardzo Wam ją polecam.

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorki: Emily Bone i Alice James

Ilustracje: Natalie Hughes

Liczba stron: 64

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Usborne

Książkę można kupić w księgarni internetowej Bookids

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *