Wróg

Wojna w książkach dla dzieci

Jest wojna, a gdzieś na pustkowiu, w dwóch dziurach leżących naprzeciwko siebie, siedzi dwóch walczących ze sobą żołnierzy. Od czasu do czasu oddają strzał w stronę wroga, żeby dać znać, że są i czuwają. O swoich przeciwniku wiedzą tylko tyle ile przeczytali w instrukcji – to bestia, która zabija dzieci i kobiety.

Siedzą i siedzą, w końcu to ich obowiązek, ale gdy zaczyna brakować jedzenia, dochodzą do wniosku, że można by już tę wojnę zakończyć. Wtedy jeden z nich postanawia zakraść się do dziury przeciwnika i go w niej zabić. Gdy do niej dotarł, odkrył, że jego wroga tam nie ma, ale są zdjęcia jego rodziny. Czyli, że nie może być aż taki zły, skoro ma rodzinę.

Żołnierz znalazł jednak jeszcze coś – taką samą instrukcję z opisem wroga, jaką on dostał, ale w tej, wróg miał jego twarz.

 

 

Wróg to genialna książka, w prosty sposób pokazująca absurdy wojen, mechanizmy nią rządzące  i to, że cierpią w niej niewinni.

Książka uświadamia, jak łatwo ludzie ulegają propagandzie, jak łatwo ich oszukać i wystraszyć. A wtedy każdy może stać się naszym wrogiem.

Książka jest także genialnie zilustrowana.

To jednak z tych pozycji, które skłaniają do przemyśleń i dyskusji. Ważna i cenna, dla małych i dużych, dla wszystkich.

Bardzo polecam.

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Davide Cali

Ilustracje: Serge Bloch

Tłumaczenie: Katarzyna Skalska

Liczba stron: 60

Rok wydania: 2014

Wydawnictwo Zakamarki

1 thought on “Wróg

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *