Zatopiony świat / Pustynny świat

Nowy Świat

Lubię czytać książki, w których mamy świat po wielkiej katastrofie, całkowicie wykreowany przez autora. W tych dwóch mamy Londyn pod wodą i Amerykę zasypaną piaskiem więc jest bardzo ciekawie.

 

W obu tych miejscach utworzyły się nowe miasta i osady, są biedni i bogaci, dzieci pracujące od małego i ludzie mający niewolników.

W obu tych miejscach każdy próbuje przetrwać.

Bohaterowie książek, Kara i Joe, to dzieci od małego ciężko pracujące, by zarobić na wyjazd do Kanady, gdzie miało czekać na nie lepsze życie.

Przypadek sprawił, że trafiły w sam środek wielkich wydarzeń, były świadkami wielkich bitew i pomogły ocalić wiele istnień.

 

 

Od tych książek nie można się oderwać, dużo się dzieje i szybko, ale to jest jej duży plus.

Mamy ciekawych głównych bohaterów, ale także bardzo dobrze wykreowanych tych drugoplanowych.

Świat stworzony przez autora jest ciekawy i ‘realistyczny’. 

 

 

Mamy tu wszystko, co powinno znaleźć się w dobrej powieść przygodowej, czyli akcję, przyjaźń, niebezpieczeństwo, spiski, braterstwo i ogromne poczucie humoru.

 

Jeśli szukacie ciekawej serii dla starszych dzieci, tę Wam bardzo polecam 🙂

 

ZATOPIONY ŚWIAT

Joe i Kara mieszkali we Wrakowisku. By przeżyć, musieli ciężko pracować. Joe był jednym z najlepszych Dogłębnych – ludzi poszukujących różnych skarbów pod wodą, w ruinach zatopionego Londynu.

Gdy pewnego razu wypłynął na powierzchnię, zauważył, że w jego kierunku płynie skuter. Kierowca mógł uderzyć w niego, lub w pomost. Wybrał drugie rozwiązanie, ratując życie chłopca, a samemu się poświęcając. Wcześniej dał mu jednak kawałek papieru z dziwnymi wzorami i napisami.

Szybko okazało się, że zmarły był jednym z Wodników, ludzi uważanych za terrorystów, pływających pod rozkazami Corteza. Mieli oni nowoczesny sprzęt i ogromne możliwości, ale byli także bardzo niebezpieczni.

Kartka, którą dostał Joe, okazała się ważną mapą.

Dzieci odkryły, że Cortez planuje przejąć Wrakowisko, zabijając przy tym wiele niewinnych osób.

Pomimo niebezpieczeństwa nikłej szansy powodzenia, przyjaciele postanowili mu przeszkodzić. 

 

PUSTYNNY ŚWIAT

Po ataku Corteza na Wrakowisko zapanował względny spokój, ale trwał tylko chwilę, ponieważ dzieci szybko znalazły się w centrum kolejnych ważnych wydarzeń.

Tym razem trafiły do kraju rządzonego przez Wielką Piątkę, braci, którzy próbowali zjednoczyć Amerykę, wspólnie atakując Wodników.

Kara próbowała ich przekonać do negocjacji i pokojowego załatwienia sprawy i nawet jej się to udało, ale do akcji wkroczył Cortez, wszczynając kolejną bitwę.

Zapanował straszny chaos, a Kara musiała podjąć bardzo ważne decyzje, niekoniecznie w zgodzie z samą sobą. 

 

P. S. W książce jedna z postaci jest osobą niebinarną, dlatego tłumaczka wprowadziła odpowiednie zmiany w tekście. Wszystkie czynności są odpowiednio zaznaczone  – ‘wybrał-a’, ‘dostał-a’, a także mamy tu ligaturę æ, gdy ta postać mówi o sobie.

Pierwszy raz się z czymś takim spotkałam i bardzo mi się to podoba. Ogromne brawa dla tłumaczki!

Kategoria wiekowa: 9+

Format: 123 x 194

Autor: Tom Huddleston

Tłumaczenie: Elżbieta Janota

Liczba stron: 304

Rok wydania 2020, 2021

Wydawnictwo Wilga

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *