Zbuntowane słowa

Książki w makaronie

Wojny dorosłych – historie dzieci to jedna z najlepszych serii dla dzieci na rynku. Na blogu pokazywałam Wam już Która to Malala?, Mój tato szczęściarz i Wysiedleni.

 

W najnowszej części pod tytułem Zbuntowane słowa, Joanna Papuzińska opowiada dzieciom o drugim obiegu i walce o wolność Polski.

 

To książka wyjątkowa, ponieważ poznajemy w niej życie konkretnej rodziny, ich problemy i obawy, dzięki czemu czytelnik może poczuć atmosferę tych czasów.

 

Narratorem książki jest chłopiec, który opowiada nam o życiu swojej rodziny, a także wszystkich Polaków w czasie PRL-u.

 

Dzięki jego rodzicom i dziadkom dowiemy się o wyczekiwanych przez wszystkich paczkach z zagranicy, a także o maleńkich, zakazanych w Polsce wydawnictwach, które znaleźli w paczkach z makaronem i krakersami.

 

Dowiemy się o czytaniu tajnej prasy i sposobach na jej rozpowszechnianie. Poznamy takie słowa jak bibuła czy powielacz. Dowiemy się, kim był Lech Wałęsa i generał Jaruzelski.

 

Poznamy ważny napis PRZECZYTAJ – NIE NISZCZ – PRZEPISZ – PODAJ DALEJ.

 

Zobaczymy, jak Polacy radzili sobie w trudną sytuacją i walczyli o wolność nie tylko z bronią w ręku, ale także słowem.

 

W książce znajdziemy także coś specjalnego – reprint komiksu dla dzieci autorstwa Joanny Papuzińskiej, wydawanego w drukarni podziemnej w 1985 roku.

 

 

 

To ważna i potrzebna książka.

 

Przybliża nam ostatnie kilkanaście lat Peerelu i sposoby Polaków na odzyskanie wolności.

 

Książka uczy dzieci historii Polski w sposób ciekawy i wciągający.

Jest napisana językiem odpowiednim dla młodego odbiorcy, tak, że tematy w niej omawiane go zainteresują i będzie chciał wiedzieć więcej.

 

To idealna książka do zapoznaniem dzieci z tematem stanu wojennego, PRL-u i sposobami polaków na odzyskanie wolności.

 

Bardzo polecam 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorka: Joanna Papuzińska

Ilustracje: Sylwia Szyrszeń

Liczba stron: 56

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Literatura,seria Wojny dorosłych – historie dzieci


4 thoughts on “Zbuntowane słowa

  1. Czytaliśmy „Asiunie” Joanny Papuzińskiej. Książka ta zrobiła wielkie wrażenie na mnie i mojej córce, dlatego bardzo chętnie sięgniemy i po tę pozycję. Dzięki takim książkom w bardzo przystępny sposób możemy przybliżyć dzieciom czasy, w których żyli ich dziadkowie i pradziadkowie. Bardzo zaciekawił mnie także komiks.

    1. Ja jakimś cudem jeszcze nie czytałam ‚Asiuni’ :/
      A książkę bardzo polecam, to świetna seria to rozmów z dziećmi na wiele trudnych tematów.

      1. Na pewno ją przeczytamy 🙂 Ja natomiast bardzo polecam „Asiunie”- koniecznie musisz ją przeczytać. Jest smutna, pokazuje wojnę oczami dziecka, ale takie dzieciństwo mieli nasi dziadkowie- to dodatkowo do mnie docierało w trakcie czytania.. Oliwka z kolei była smutna, w niektórych momentach chciało jej się płakać, ale w ten sposób choć odrobinę zrozumiała słowo 'wojna’, o które dopytywała, a którego inaczej nie potrafiłabym jej wyjaśnić. Dla nas to jest abstrakcja, dla naszych dziadków rzeczywistość, w której minęły im najwcześniejsze lata życia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *