Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim

‘Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka’*

Najlepszym sposobem na naukę ‘nudnej’ historii przez dzieci jest czytanie ciekawych książek, takich, które przekazują wiedzę ‘przy okazji’. To jedna z takich pozycji.

 

Książka opisuje życie młodego Józefa Piłsudskiego.

Opowieść zaczyna się 5 grudnia 1867 roku w Wilnie, w dniu narodzin małego Ziuka, a kończy 30 lipca 1892, w dniu powrotu Józefa z zesłania do domu.

Pozostałe losy przywódcy poznajemy z notki historycznej i kalendarium, ale to właśnie jego młodość jest tu najważniejsza.

 

Został wychowany na wielkiego patriotę. Dzieciństwo spędził w ukochanym dworku w Zulowie. Po przeprowadzce do Wilna już zawsze tęsknił do miejsca, w którym się urodził.

Józef od samego początku był bardzo zdolnym, sprytnym i zadziornym chłopcem. Jego zdolności przywódcze były widoczne nawet w młodym wieku i już jako mały chłopiec marzył o wyzwoleniu Polski!

 

W książce poznajemy dzieciństwo Marszałka, jego rodziców i rodzeństwo. Śledzimy kolejne losy Piłsudskich, ich radości, beztroskie życie w Zułowie, ale i lęki, przeprowadzki i problemy, jednocześnie poznając historię Polski. Szkoły, w których nie można było rozmawiać po polsku, kraj, którego nie było na mapie i próby odzyskania niepodległości przez Polaków.

Przede wszystkim jednak poznajemy bliżej rodzinę Józefa, kochających się rodziców, liczne i zgodne rodzeństwo i dalszych krewnych. Dzieci były wychowywane na patriotów, ale także na mądrych i dobrych ludzi, szanujących innych.

 

 

To bardzo ciekawa i ważna książka. Przybliża postać Józefa Piłsudskiego najmłodszym i zapoznaje z historią Polski. Jest napisana językiem odpowiednim dla dzieci, wątki historyczne są ‘wplecione’ w historie rodziny.

 

Książka jest ciekawie zilustrowana – w środku znajdziemy grafiki i fotografie.

 

Moim zdaniem to jedna z lektur obowiązkowych dla dzieci.

Bardzo polecam.

 

 

 

 

P.S. Książka zawiera audiobooka, którego czyta Leszek Filipowicz

 

*słowa Józefa Piłsudskiego gdy był dorosłym i znanym człowiekem

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autorka: Anna Czerwińska – Rydel

Ilustracje: Magdalena Pilch

Liczba stron: 112

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Literatura 

1 thought on “Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *