Zwierzęta podróżnicy

Zadziwiające podróże

Po lekarzach, architektach i muzykach przyszła kolej na zwierzęcych podróżników 🙂

 

W tej części poznamy 14 gatunków zwierząt, które pokonują ogromne odległości, szukając pożywienia, lecąc do cieplejszych miejsc, czy chcących złożyć jaja.

Zadziwiające jest to, jak to robią. Jako nawigacji używają słońca, trasę mają zapisaną w genach lub potrafią odczytać pole magnetyczne Ziemi. Zawsze bezbłędnie trafiają tam, gdzie planowały, pokonując tysiące kilometrów, często w bardzo niebezpiecznych warunkach.

 

  • Żółwie morskie karetta do nawigacji używają pola magnetycznego Ziemi, dzięki czemu zawsze trafiają w miejsce wyklucia się, ale wcześniej pokonują nawet 12 000 kilometrów, okrążając ocean.
  • Donaid Wędrowny to motyl, który mapę ma zapisaną w genach i już jako gąsienica wie gdzie i kiedy lecieć. Do określania kierunku wystarczy mu kąt padania światła słonecznego.
  • Renifery tundrowe, czyli Karibu przemieszczają się z północnych części Ameryki Północnej, Azji, Europy,  a także Grenlandii w kierunku północnym. Dziennie mogą pokonać nawet 160 kilometrów, a rocznie pokonują nawet 5000 kilometrów.
  • Jaskółki dymówki lecąc do ciepłych krajów, do wyznaczania swojej pozycji podczas wędrówki wykorzystują położenie słońca, a także elementy krajobrazu.

 

Każda rozkładówka przedstawia jeden gatunek, jego sposoby podróżowania, ale także dostarcza wielu ciekawostek na jego temat. 

Tak jak we wcześniejszych częściach, z boku mamy ciekawą, rozkładaną wkładkę, na której umieszczono cechy charakterystyczne opisywanych osobników, a także bilet na ich podróż, z którego wyczytamy długość podróży, cel czy okres życia, w którym odbywa się ta podróż, a także stempel kontroli granicznej z charakterystyczną pieczątką 🙂

 

Nie będę tu zbytnio wyjątkowa, ponieważ tak jak wcześniejsze części, które już Wam pokazywałam, ta także bardzo mi się podoba 🙂

Książka jest ciekawa, zaskakująca i napisana w bardzo przystępny sposób.

 

Jest pięknie zilustrowana, a wkładki, tak jak we wcześniejszych książkach uważam za świetne rozwiązanie, ponieważ uatrakcyjniają każdą rozkładówkę i sprawiają, że czytanie jest jeszcze przyjemniejsze 🙂

 

To książka, z której dzieci wiele się dowiedzą (zresztą dorośli pewnie także).

 

Moim zdaniem, to jedna z ciekawszych serii zwierzęcych w literaturze dla dzieci.

 

Polecam, zdecydowanie warto mieć na półce 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autor: Quim Tomas

Ilustracje: Julio Antonio Blasco

Tłumaczenie: Agnieszka Czujkowska, Andrzej Kruszewicz

Liczba stron: 32

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Esteri


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *