Życie w Londynie
Pamiętacie Enolę, młodszą siostrę Sherlocka Holmesa?
Dziewczynka ukrywa się przed braćmi, jednocześnie mając nadzieję na spotkanie z mamą.
Mimo trudnych początków świetnie sobie radzi w Londynie.
Otworzyła biuro fikcyjnego detektywa, a sama wcieliła się w rolę jego asystentki. W ten sposób pracuje przy śledztwach będąc kobietą (co i tak wiąże się z wieloma różnymi kombinacjami), a także pozostaje poza zasięgiem i podejrzeniem braci. W nocy zaś zakłada habit zakonnicy i pomaga potrzebującym.
Ku zdumieniu dziewczynki, pierwszym klientem w jej biurze był doktor Watson, przyjaciel jej brata Sherlocka, który przez przypadek zdradził jej informację o zaginionej Lady Cecily Alistair.
Dziewczyna zniknęła w nocy ze swojej sypialni. Policja uznała, że uciekła z mężczyzną, ale Enola odkryła, że sprawa jest dużo poważniejsza.
Rzeczywiście jest w nią zamieszany pewien mężczyzna, ale pełnił zupełnie inną rolę, niż wszyscy sądzili.
Enola rozwiązała sprawę, ponieważ odkryła coś, w co nikt nie był w stanie nawet uwierzyć. Córka barona była leworęczna.
Sprawa leworęcznej Lady to świetna książka detektywistyczna, rozgrywająca się w czasach, gdy kobiety miały więcej zakazów niż możliwości.
Enola to silna i inteligentna bohaterka, walcząca z utartymi schematami i próbująca wyjść poza narzucone normy kulturowe. Jest pomysłowa i sprytna, tak sprytna, że udało jej się wywieść w pole samego słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.
Książce czyta się świetnie, ma klimat znany z książek o Sherlocku i pomysłowy wątek detektywistyczny. Jest ciekawa i wciągająca od pierwszych stron.
Polecam serdecznie (nie tylko dziewczynkom 🙂 ).
Kategoria wiekowa: 10+
Autorka: Nancy Springer
Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon
Liczba stron: 252
Rok wydania: 2019
Wydawnictwo Poradnia K
Ani ja, ani moje dzieci, nie znamy Enoli Holmes, ale z wielką przyjemnością to nadrobimy 🙂 Książka jest przeznaczona dla starszych dzieci, ale myślę, że moje i tak chętnie jej wysłuchają- bardzo lubią detektywistyczne historie 🙂