Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady

Życie w Londynie

Pamiętacie Enolę, młodszą siostrę Sherlocka Holmesa?

 

Dziewczynka ukrywa się przed braćmi, jednocześnie mając nadzieję na spotkanie z mamą.

Mimo trudnych początków świetnie sobie radzi w Londynie.

Otworzyła biuro fikcyjnego detektywa, a sama wcieliła się w rolę jego asystentki. W ten sposób pracuje przy śledztwach będąc kobietą (co i tak wiąże się z wieloma różnymi kombinacjami), a także pozostaje poza zasięgiem i podejrzeniem braci. W nocy zaś zakłada habit zakonnicy i pomaga potrzebującym. 

 

Ku zdumieniu dziewczynki, pierwszym klientem w jej biurze był doktor Watson, przyjaciel jej brata Sherlocka, który przez przypadek zdradził jej informację o zaginionej Lady Cecily Alistair.

 

Dziewczyna zniknęła w nocy ze swojej sypialni. Policja uznała, że uciekła z mężczyzną, ale Enola odkryła, że sprawa jest dużo poważniejsza.

Rzeczywiście jest w nią zamieszany pewien mężczyzna, ale pełnił zupełnie inną rolę, niż wszyscy sądzili.

Enola rozwiązała sprawę, ponieważ odkryła coś, w co nikt nie był w stanie nawet uwierzyć. Córka barona była leworęczna.

 

 

 

 

Sprawa leworęcznej Lady to świetna książka detektywistyczna, rozgrywająca się w czasach, gdy kobiety miały więcej zakazów niż możliwości.

 

Enola to silna i inteligentna bohaterka, walcząca z utartymi schematami i próbująca wyjść poza narzucone normy kulturowe. Jest pomysłowa i sprytna, tak sprytna, że udało jej się wywieść w pole samego słynnego detektywa Sherlocka Holmesa.

 

Książce czyta się świetnie, ma klimat znany z książek o Sherlocku i pomysłowy wątek detektywistyczny. Jest ciekawa i wciągająca od pierwszych stron. 

 

Polecam serdecznie (nie tylko dziewczynkom 🙂 ).

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 10+

Autorka: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Liczba stron: 252

Rok wydania: 2019

Wydawnictwo Poradnia K


2 thoughts on “Enola Holmes. Sprawa leworęcznej Lady

  1. Ani ja, ani moje dzieci, nie znamy Enoli Holmes, ale z wielką przyjemnością to nadrobimy 🙂 Książka jest przeznaczona dla starszych dzieci, ale myślę, że moje i tak chętnie jej wysłuchają- bardzo lubią detektywistyczne historie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *