Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Młoda detektywka

Lubicie powieści detektywistyczne i rozwiązywanie zagadek? Zaczytujecie się w książkach o najsłynniejszym detektywie świata? Jeśli tak, to mam dla Was coś idealnego.

 

Zapomnijcie o Sherlocku. Może i był genialnym śledczym, ale miał też wiele wad (jedną z nich był lekceważący stosunek do kobiet, które według niego miały za małe mózgi, żeby cokolwiek zrozumieć).

 

Przedstawiam Wam Enolę Holmes – młodszą siostrę Sherlocka.

Enola mieszkała w mamą na wsi, a jej dwa słynni bracia w Londynie. Rodzina nie kontaktowała się ze sobą od 10 lat, dlatego 14-letnia teraz dziewczynka nie znała swoich braci. I pewnie to by się nie zmieniło, gdyby nie to, że pewnego dnia (i to w dniu urodzin dziewczynki!), zniknęła mama rodzeństwa, Eudoria.

 

Gdy bracia dziewczynki wrócili do rodzinnej posiadłości, ze zgrozą odkryli, że mama nie wychowywała ją jak przystało na pannę z dobrego domu. Enola nie znosiła gorsetów, falbanek i życia, które według innych powinna prowadzić. Wolała przejażdżki na rowerze, spacery po ogrodzie i rozwiązywanie zagadek. Chciała być wolna i niezależna, co w tamtych czasach i dla dziewczynki z jej pochodzeniem było bardzo trudne. Podobne marzenia miała jej mama, która nie miała nawet prawa do domu po śmierci męża (te przeszły na najstarszego syna).

 

Bracia postanowili wysłać siostrę na pensję i kontynuować poszukiwania matki. Dziewczynka miała jednak inne plany. Postanowiła sama odszukać mamę (z pomocą księgi zagadek, którą od niej dostała) i ukryć się przed braćmi w Londynie. I pewnie to by się udało, gdyby po drodze nie postanowiła rozwikłać zagadki zaginionego młodego markiza. Sprawa zaprowadziła ją w końcu do Londynu, ale nie wszystko poszło tak, jak zaplanowała młoda detektywka.

 

Co się stało? I czy Enola odnalazła mamę? Musicie doczytać J

 

 

Przygody Enoli to świetna książka detektywistyczna dla młodszych czytelników.

 

W środku znajdziemy ciekawą fabułę osadzoną w świecie stworzonym przez Arthura Doyle’a, wiele zwrotów akcji i silną i inteligentną główną bohaterkę, która dzielnie stawiała czoło wiktoriańskim konwenansom.

 

Oprócz przemyślanej zagadki (a właściwie kilku), w książce ważnym i ciekawym elementem jest pozycja kobiet w XIX wieku, gdzie jazda na rowerze jest czymś gorszącym, zostanie detektywką graniczy z cudem. Enola to bohaterka, która może być wzorem do naśladowania dla dziewczynek.

 

Od samego początku wciąga nas świat opisany przez autorkę, ze spokojną wsią i niebezpiecznym Londynem, pełen bogatych i biednych, dobrze i źle urodzonych. Nancy Springer doskonale oddała ducha tamtych czasów, a od książki nie można się oderwać.

 

To ciekawa i wciągająca pozycja, którą zdecydowanie warto przeczytać 🙂

 

 

P.S. To pierwszy tom serii, niedługo mają pojawić się kolejne, a w 2019 roku także film z przygodami dzielnej detektywki.

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 10+

Autorka: Nancy Springer

Tłumaczenie: Elżbieta Gałązka-Salamon

Liczba stron: 237

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Poradnia K

2 thoughts on “Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *