Dwórki Królowej Bony. Na straży miłości

Życie na Wawelu

Królowa Bona była otoczona całą świtą różnych osób. Byli wśród ich nich ludzie różnej maści, ale na ich tle szczególnie wyróżniały się jej dwórki.

Były to dziewczyny wykształcone, utalentowane, sprytne, pomysłowe i lojalne. Nie siedziały cichutko przy królowej, miały charakter i potrafiły walczyć o swoje. A także o innych. Zawiązały pakt i wspólnie postanowiły pozbyć się wszystkich niechcianych adoratorów królewny Jadwigi, córki króla Zygmunta I Starego. Szczególnie że królewna pokochała dworzanina i zarazem brata jednej z nich. Miłość ta od początku była skazana na niepowodzenie, ale sprytne dziewczyny znalazły sposoby, aby ślub królewny odroczyć i zniechęcić kilku kandydatów, tym samym dając więcej czasu zakochanej parze.

Każda z dziewczyn ma swoją historię, troski i problemy. Każda z nich jest inna i każdej inaczej ułożyło się życie, jednak zawsze były dla siebie najlepszymi przyjaciółkami, a o ich pomysłach i intrygach czyta się znakomicie.

 

Dwórki Królowej Bony to bardzo ciekawa i wciągająca książka.

Zabiera nas w czasy czarowników, eliksirów uzdrawiających, szantaży, intryg, sojuszy i wielu romansów. Razem z bohaterkami podglądamy życie dworu i zwyczaje na nim panujące. Poznajemy postacie, które naprawdę żyły, a także Gretę, ukochaną niedźwiedzicę królewny, mieszkającą w ogrodach pałacowych.

Widzimy, że na dworze było wielu szpiegów, a królowa wiedziała o wszystkim, co się tam dzieje. Że ważne były koneksje, ale i umiejętność manipulacji. Że związki były zawierane z rozsądku, a królowa i królewny musiały się dostosowywać do decyzji innych ludzi. I, że bycie monarchinią ma swoje minusy.

Książka momentami napisana jest językiem, którego już nie używamy i zawiera słowa, które młodym czytelnikom mogą nic nie mówić, dlatego początkowo obawiałam się, że będzie trudna w odbiorze, jednak już po kilku pierwszych stronach przyzwyczajamy się do takiej narracji. Wszystkie trudniejsze słowa są wyjaśnione, a język, jakim została napisana książka, okazuje się ogromnym walorem powieści. Dzięki niemu nie tylko historia, ale i narracja przenosi nas w dawne czasy, a czytanie na pewnie nie będzie sprawiało trudności.

Dwórki Królowej Bony to bardzo dobra powieść, jest ciekawa i dostarcza wiedzy historycznej. Czytanie jej to prawdziwa przyjemność, nie tylko dla fanów historii. Zdecydowanie warto po nią sięgnąć 🙂

 

 

Kategoria wiekowa: 12+

Autorka: Kalina Jerzykowska

Liczba stron: 336

Wydawnictwo Literatura 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *