IDOL. Mikołaj Kopernik, Pola Negri – Konkurs

KONKURS ZAKOŃCZONY

W tym konkursie możecie wygrać 2 książki IDOL, o Mikołaju Koperniku i Poli Negri 🙂

 

Aby wziąć w nim udział, napiszcie, o kim jeszcze chcielibyście przeczytać IDOLa (najlepiej z krótkim uzasadnieniem 🙂 ).

 

Odpowiedzi zostawiajcie w komentarzach pod tym postem (do 26.05.19 włącznie).

 

Komentarze mogą pojawić się z opóźnieniem na stronie ponieważ muszę je wcześniej zatwierdzić 🙂

 

 

Po 26 maja wybiorę jedną osobę, do której trafią książki 🙂

 

 

Zapraszam do zabawy 🙂

 

P.S. Będzie mi bardzo miło jeśli polubicie Małych Czytelników na Facebooku i Instagrami🙂

Na dane do wysyłki nagrody czekam 7 dni, po tym terminie wybiorę inną osobę.

3 thoughts on “IDOL. Mikołaj Kopernik, Pola Negri – Konkurs

 1. W serii IDOL chętnie pokazałabym moim dzieciakom SIMONĘ KOSSAK. Tę, która nie urodziła się jako oczekiwany syn, “czwarty z klanu malarzy Kossaków”. Tę, która swoją pracą naukową pokazała, że to nie prawda, że “dzieci i ryby głosu nie mają” (badała m.in. komunikację między rybami). Tę, która miała siłę, aby mówić głośno swoim głosem – często wbrew rodzinnej tradycji (np. kiedy krytykowała polowania jako “szlachetną rozrywkę” ojca, dziadka i pradziadka). Tę, która uciekła z wielkiego, królewskiego miasta do wielkiej, dzikiej Puszczy (zresztą też z “królewskimi korzeniami”). Kiedy dziś mijam zrujnowaną krakowską Kossakówkę marzy mi się tu muzeum, w którym Simona miałaby też swoje miejsce: takie samo jak pradziadek Juliusz, dziadek Wojciech, ojciec Jerzy oraz jej ciocie: Maria i Magdalena…

 2. Wybitną postacią, która zasługuje na tytuł IDOLa jest Fryderyk Chopin, który w czasie zaborów propagował polską kulturę na emigracji. Utwory, które tworzył były uważane za synonim polskości. Dotyczyło to zwłaszcza polonezów i mazurów, w których wykorzystywał stylistykę polskiej muzyki ludowej. Jest on uznawany jednym z najwybitniejszych kompozytorów romantycznych. Chopin stał się inspiracją dla takich twórców, jak Richard Wagner, Robert Schumann czy Edvard Grieg. Nazwiskiem tego wybitnego Polaka nazwano jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów fortepianowych na świecie, potocznie zwanym Konkursem Chopinowskim. To właśnie Chopin, obok Marii Skłodowskiej-Curie i Mikołaja Kopernika są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie.

  Józef Piłsudski jest bez wątpienia jedną z najwybitniejszych postaci w historii naszego kraju. Jest jednym z ojców niepodległości Polski, to m.in. dzięki niemu żyjemy teraz w Polsce, która istnieje nie tylko w sercach Polaków, ale również na mapach. Piłsudski dowodził w bitwie, która obecnie nazywana jest Cudem nad Wisłą. Zwycięstwo w tym starciu zapewniło Polsce utrzymanie niepodległości i uratowało Europę przed bolszewizmem, przez co starcie to jest uznawane 18. przełomową bitwą w historii świata. Szkoda, że IDOL, w którym bohaterem byłby właśnie Piłsudski nie ukazał się w zeszłym roku,w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

  Irena Sendlerowa z pewnością może być jednym z IDOLi. W trakcie wojny, z narażaniem własnego życia, próbowała uratować ok. 2500 żydowskich dzieci. Nawet, gdy została aresztowana i torturowana przez Gestapo, nie zdradziła dzieci, których próby uratowania się podjęła. Całą ewidencję uratowanych ukryła w butelce, którą następnie zakopała w ogrodzie. Po wojnie ocalało jedynie ok. 75% z tej kartoteki, ale na tej podstawie próbowano połączyć uratowane dzieci z ich rodzinami, jeżeli przeżyli wojnę. Irena Sendlerowa nigdy nie podała konkretnej liczny dzieci, które uratowała, ponieważ uważała, że ta liczba i tak była za mała, bo można było ocalić więcej Żydów.

  Elizabeth Blackwell to kobieta, o której powinny usłyszeć wszystkie małe kobietki (te starsze również). Elizabeth została pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł doktora medycyny w USA. Jej droga do osiągnięcia tego celu była długa i trudna. Wielokrotnie odmawiano jej przyjęcia na studia tylko dlatego, że była kobietą. Ostatecznie dostała się na nie przez przypadek (zapytano o zdanie studentów-mężczyzn, którzy uznali, że to żart i się zgodzili, żeby Elizabeth rozpoczęła studia). Co bardzo ważne, Elizabeth Blackwell, której odmawiano przyjęcia na studia, nie dość, że została pierwszą kobietą lekarzem, to jeszcze skończyła studia z pierwszą lokatą! Nie mogąc zdobyć pracy (ze względu na dyskryminację płciową) założyła swój szpital i udowodniła (udowadnia nadal!) innym kobietom, że każde marzenie można spełnić- trzeba tylko chcieć. Pani Blackwell jest prawdziwym IDOLem.

  Bohaterem IDOLa mogłaby również zostać J.K.Rowling, która poprzez stworzenie magicznego świata Harry’ego Pottera, zaraziła ludzi czytaniem i miłością do książek. Cała seria dorastała wraz z czytelnikami, dzięki czemu mogli się oni utożsamiać się z bohaterami powieści. Ponadto wszystkie siedem tomów łączy się w jedną całość, udowadniając czytelnikom, że w życiu najistotniejsze są dobro i przyjaźń- to one mają zawsze ostatnie zdanie. Pani Rowling nie poddała się, gdy wydawnictwa odrzucały stworzoną przez nią książkę i dzięki jej dążeniu do osiągnięcia zamierzonego celu większość ludzi na świecie przynajmniej słyszała o Harrym Potterze, a dla całkiem sporej grupy (w tym mnie 😉 ) jest on przyjacielem na dobre i złe. Harry’ego Pottera czyta nawet niechętnie sięgająca po książki młodzież- wg mnie to świadczy o jego fenomenie.

  Współczesną osobą, którą można nazwać IDOLem jest również Jurek Owsiak, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Jurek Owsiak i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy poprzez swoje zaangażowanie pomagają w ratowaniu zdrowia najbardziej kruchych Polaków. Uważam, że należy docenić to co on robi. Po urodzeniu, słuch moich dzieci został przebadany na sprzęcie zakupionym przez fundację, na czele której czele stoi Jurek. Gdy syn mojej koleżanki urodził się z bardzo ciężką wadą serca, został przetransportowany do szpitala, w którym bardzo wiele urządzeń ratujących życie dzieci było sfinansowanych przez WOŚP. W ciągu roku fundacja oprócz Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, z którego finansuje zakup sprzętów medycznych organizuje również m.in. szkolenia młodzieży w zakresie pierwszej pomocy.

  Muszę przyznać, że pomimo iż jest tyle znakomitych osób, które byłyby bardzo ciekawymi i inspirującymi bohaterami IDOLa, było mi naprawdę ciężko wybrać te najbardziej inspirujące.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *