Medal za uśmiech… czyli dzieci mają głos!

Dzieci są ważne i ich głos jest ważny

Order Uśmiechu to nagroda, którą dzieci przyznają dorosłym już od 50 lat. To jedyna taka nagroda i dlatego jest tak wyjątkowa. Do tej pory orderem zostało odznaczonych 1024 osób. Aby go dostać, nie trzeba być osobą znaną, wystarczy robić coś dobrego na rzecz dzieci. Bo to one zgłaszają wnioski z kandydatami i one przyznają odznaczenie. Przy odbieraniu nagrody trzeba wypić sok z cytryny, ani razu się nie skrzywić, a na koniec szeroko uśmiechnąć. I to obowiązuje każdego! 🙂

Książka zaczyna się rozdziałem dotyczącym Janusza Korczaka. Doktor wytargał za uszy jednego z podopiecznych (ale bardzo żałował, że dał się ponieść emocjom i czuł się winny) i za to dobrowolnie poddał się karze. Sądem były dzieci przez niego wychowywane.  Był to sąd sprawiedliwy, a historia pokazała, że dzieci też mają głos. Mogą zgłosić, jeśli coś im się dzieje i mogą domagać się sprawiedliwości.

Dalej poznajemy historię Jacka, Agatki i innych dzieci, które wysłały wniosek o przyznanie Orderu Uśmiechu pani Halince, kobiecie, która zajmowała się nimi po szkole i częstowała pysznymi naleśnikami. Na podstawie tej opowieści możemy zobaczyć, jak jest przyznawany Order, kto go może otrzymać i jakie warunki trzeba spełnić.

 

W książce przeczytamy historię Orderu Uśmiechu, poznamy twórczynię jego projektu i poznamy 100 osób, które zostały nim obdarowane. Są tam takie nazwiska jak Nelson Mandela, Małgorzata Musierowicz, Tove Jansson, Wanda Chotomska, siostra Angelika Tabula, Anna Mkapa, Jurek Owsiak, Jakbub Błaszczykowski czy Malala Yousafzai. Dowiemy się, kim jest każda z tych osób i za co dostała Order.

To ważna książka, o ważnym odznaczeniu. Odznaczeniu, które powinno znać każde dziecko. Jest ciekawie napisana, bardzo ładnie zilustrowana i wydana.

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Anna Czerwińska-Rydel

Ilustracje: Kasia Kołodziej

Liczba stron: 120

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Literatura

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *