Powiedz komuś!

Co każde dziecko powinno wiedzieć

To książka trudna, ale ważna i potrzebna, a właściwie to jest to książka-narzędzie, ponieważ z jej pomocą dużo łatwiej będzie nam rozpocząć z dziećmi rozmowę na trudne, ale ważne tematy.

 

Autorka skupiła się na 4 tematach: środowisko, ludzie, dzieci i ciało. Każda część rozpoczyna się sugestiami jak pracować z dzieckiem, a w dalszej części znajdziemy ilustracje z konkretnymi zakazami i nakazami. Każdy rozdział porusza wiele zagadnień, tematy do rozmowy są łatwiejsze i trudniejsze, ale wszystkie potrzebne dla bezpieczeństwa dziecka. Musi ono wiedzieć, co jest dobre, a co złe, potrafić ocenić, gdy jemu lub komuś dzieje się krzywda i wiedzieć, gdzie szukać pomocy, a także komu może zaufać.

W części o środowisku przeczytamy na przykład, że nie wolno śmiecić i nie wolno porzucać zwierząt. W części o ludziach o tym, że nie wolno obrażać innych, że nie wolno bawić się zapałkami i namawiać innych do robienia niebezpiecznych rzeczy. W rozdziale o dzieciach przeczytamy, że nie wolno ciągle krytykować dzieci, nie wolno ich straszyć i nie wolno milczeć, gdy dzieje się im krzywda. W części o ciele przeczytamy o tym, że nie wolno łaskotać dzieci, kiedy mówią ‘przestań’, nie wolno ich szczypać i bić, ale także nie wolno kazać dzieciom dotykać dorosłego, czy, że nie wolno obcym rozbierać dzieci.

 

Książka pomoże zrozumieć dzieciom, co mogą, a czego nie, oni, ale także dorośli, pomoże im rozpoznać złe zachowanie i uświadomi, co zrobić, by nie krzywdzić drugiego człowieka i by nas nie krzywdzono.

 

To niezwykła i bardzo wartościowa pozycja dla dzieci i dorosłych. Dzieci muszą wiedzieć, że trzeba szanować innych i samemu oczekiwać szacunku.

 

To książka, która pomoże zbudować wieź i znaleźć wspólny język między dzieckiem i dorosłym.

 

Bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 7+

Autorka: Elżbieta Zubrzycka 

Ilustracje: Agnieszka Żelewska

Liczba stron: 48

Rok wydania: 2004

Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *