Tutu. Opowieść o śwince, która marzyła o rajskiej wyspie

Każdy ma swoją Szczęśliwą Wyspę

Tutu różniła się od innych świnek w zagrodzie ponieważ miała plamki i ciapki, nie tak jak inne, które były całe różowe. Wciąż słyszała docinki i dokuczanie z tego powodu. Tylko mama była dla niej miła i Basia, córka gospodarzy. To ona powiedziała Tutu o o Wyspie Świnek. Opowiadała, że tam wszystkie świnki są szczęśliwe i nikt im nie dokucza, nawet jeśli inaczej wyglądają.

Tutu marzyła by tam kiedyś pojechać, tymczasem została sprzedana do Małego Zoo w gospodarstwie agroturystycznym. Było jej tam dobrze, zyskała przyjaciół : Pajdę – wesołego osła, Lucka – zarozumiałego strusia i Dowozę – kozę. Pewnego dnia podsłuchała rozmowę właścicieli, mówili, że za szybko rośnie i niedługo nie będzie atrakcją dla dzieci odwiedzających Zoo.

Tutu bała się, że znów zostanie sprzedana, jednak wtedy okazało się, że w zagrodzie mieszka także szczur Radek – podróżnik i obieżyświat, który wie gdzie jest Wyspa Świnek. Razem postanowili się tam dostać. Radek doskonale wiedział jakim statkiem muszą popłynąć i gdzie się schować, by nie być znalezionym przez ludzi. Podczas podróży cały czas się nią opiekował, przynosił jedzenie i okazał się wspaniałym przyjacielem, który sprytem i pomysłowością wyciągnął ich z różnych tarapatów. Po drodze do podróżników dołączył legwan Leonard, który uciekł z transportu do Zoo i chciał wrócić na Wyspę Legwanów.

Po drodze mieli wiele przygód i trafili na różne niebezpieczeństwa (np. krokodyla!), ale po wielu perypetiach Tutu trafiła na Wyspę Świnek, gdzie była szczęśliwa i akceptowana.

Zachwycająca opowieść! Autorka stworzyła piękną historię o sile marzeń i przyjaźni, jednocześnie poruszając ważne tematy, takie jak inność i wykluczenie, ale i problem wyrzucania jedzenia przez ludzi i złe traktowanie zwierząt. Historia pokazana oczami zwierząt świetnie działa na wyobraźnię, a element dydaktyczny nie jest odczuwalny.

Ta opowieść to piękna metafora życia, gdzie podążmy różnymi ścieżkami, aby w końcu znaleźć tę najbardziej nas uszczęśliwiającą.

Przygody świnki Tutu świetnie się czyta, od samego początku kibicujemy jej w spełnieniu marzenia, ale i podziwiamy za hart ducha i dobroć, którą w sobie ma.

To bardzo pozytywna, mądra i wartościowa książka, pięknie zilustrowana (z cudowną, wakacyjną okładką).

Ja jestem nią zachwycona i jestem pewna, że zachwyci także każde dziecko! 🙂

 

Kategoria wiekowa: 5+

Autorka: Barbara Gawryluk

Ilustracje: Ela Śmietanka

Wydawnictwo Literatura 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *