Każda osoba bezdomna ma swoją własną historię* Widujecie gdzieś bezdomnego? Zastanawialiście się, kim jest i czemu mieszka na ulicy? Rozmawialiście kiedyś z nim? Chloe widywała taką osobę codziennie i zawsze zadawała sobie pytanie: Kim on jest? Jaka jest jego historia? Wiedziała jedynie, że mieszka na …
Gdy musisz opuścić dom Wysiedleni to książka opisująca historię Kazi Łobodziec. Dziewczynka urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy, w Gródku Jagielońskim. Mieszkała w miejscu, gdzie obok siebie żyło kilka narodów: Polacy, Ukraińcy, Żydzi i Niemcy. Pierwsze lata jej życia przebiegały w cudownej, wielokulturowej atmosferze. Ludzie …
Wieczorem Ignaś znalazł list od swojego ulubionego potwora spod łóżka. Grab wybrał się na ryby i teraz chłopiec musi zasnąć bez jego straszenia. Okazało się to niemożliwe, ponieważ on bardzo potrzebuje swojego potwora!
Zastukał kilka razy w podłogę w nadziei, że zjawi się potwór zastępczy. I tak się stało, przyszło aż 4 nowych potworów, ale żaden nie był odpowiednio straszny. Potwór Ignasia musi mieć ostre pazury i długi ogon, a te w ogóle nie były straszne. Jeden z nich miał pomalowane pazury, a inny (o zgrozo!) był potworzycą!
Ignaś w ogóle się ich nie bał, a przecież potwór musi przerażać. Już myślał, że nigdy nie zaśnie, gdy okazało się, że Grab nudził się na rybach i postanowił wcześniej wrócić. I wszystko wróciło do normy 🙂
Lęk jest naturalną częścią życia każdego człowieka, a ta książka wyjaśnia jak się bać mądrze.
Potrzebuję mojego potwora, pozwala 'oswoić’ lęki dziecka. Pokazuje, że potwory tak naprawdę nie są straszne i nie ma się czego bać. Zresztą już samo nadanie mu imienia sprawia, że staje się bardziej przyjazny, a jeszcze, gdy ma zabawne imię to już w ogóle nie można się go bać 🙂
To bardzo ważna książka, porusza temat który zna pewnie każde dziecko, ale 'rozprawia’ się z nim w mądry i zabawny sposób. Pokazuje potwory jako coś, bez czego dziecko nie może zasnąć, coś, co jest mu potrzebne. Ta przewrotność sprawia, że potwory wywołują dużo mniejszy lęk. W książce pokazane są jako istoty, które mają uczucia, są sympatyczne i które straszą, ponieważ to dzieci tego chcą. To Ignaś decyduje czy dany potwór mu odpowiada, czy nie, on je zaprasza i on je odrzuca, gdy są za mało przerażające.
Książka jest przepięknie zilustrowana i wydana. Potwory są jednocześnie straszne i przyjazne, od razu je lubimy, ale ciężko jest się ich bać. W rysunkach jest wiele ciekawych elementów dodatkowych (np. Ignaś czyta obecnie Dziwaczne stwory), które dopełniają historię. Autor idealnie oddał nastrój i klimat historii.
Książka w niebanalny i ciekawy sposób pomaga rozprawić się z lękami.
To piękna, mądra i wartościowa książka, którą bardzo polecam.
– Virginia Reader’s Choice Award Primary 2012/13 – Iowa Regional Goldfinch Award 2009/10 – Alabama Camellia Award 2010/11 – Arizona Grand Canyon Reader Award 2011 – California Young Readers Medal 2011/12 – Georgia Picture Storybook Award 2011/12 – Nevada Young Reader Award 2011/12 – Nebraska Golden Sower Award 2011/12 (2. miejsce) – Washington Children’s Choice Book Award 2010/11 (2. miejsce) – Wyoming Buckaroo Award 2011/12 (2. miejsce) – South Dakota Prairie Bud Award 2011/12 (3. miejsce) – Mississippi Magnolia Children’s Choice Award list 2012/13 – Scholastic Book Club Selection – Storytelling World Award Honor Book 2010
Kim oni są? 🙂 Jak dobrze znacie swoją rodzinę? I nie pytam o tę najbliższą, ale o tę dalszą 🙂 Sara, mała detektywka, postanawia poznać swoją i odkryć przy okazji kilka tajemnic. Chce dowiedzieć się na przykład, kim są kuzyni, a kim cioteczny dziadek. …
Jesteś wszystkim Piękna książka o miłości taty do dziecka. Link do recenzji Dla mnie Przepiękna książka, wypełniona ojcowską miłością. Link do recenzji na stronie Co mi powiedział tata Książka jest wypełniona mądrymi i wartościowymi zdaniami, takimi, które powinno usłyszeć każde dziecko. Link do …
Klara w przyszłości chciałaby zostać lekarką albo pielęgniarką dlatego ciekawi ją wszystko, co jest związane z naszym ciałem.
Na jej pytania cierpliwie odpowiada dziadek. Przygotowuje wnuczce dokładne rysunki, na których wszystko objaśnia.
A jest co objaśniać. No bo co to znaczy mieć muchy w nosie? Albo, że komuś cieknie ślinka, a serce wali jak młot? Albo jeszcze lepiej: gdy się ma złote serce? Dzieci pewne rzeczy biorą dosłownie i trzeba im wszystko dokładnie wytłumaczyć. Na szczęście dziadek Klary jest cierpliwy i bardzo dobrze rysuje 🙂
Książka podzielona jest 4 części (Ja i moja rodzina, Zmysły i mózg, Zdrowy tryb życia, U lekarza). Każda część zaczyna się dużym komiksem, który 'wprowadza’ nas w omawiane zagadnienia. Są bardzo dokładne, szczegółowe i dopracowane. I zabawne 🙂
W każdym rozdziale Klara uczy się czegoś nowego, na przykład:
Czy przez cały dzień mamy taki sam wzrost?
Jaki wiek to 'wiek średni’ u człowieka?
Co to błędnik? A choroba lokomocyjna?
Skąd się biorą łzy? A ból głowy, łaskotki?
Co robią nerki? A trzustka?
Kiedy kichamy?
Dodatkowo w książce mamy objaśnione różne miejsca w szpitalu, wypisane 'Zawody dla pasjonatów medycyny’ i 'Inspirujące osoby’. I bardzo ważna rzecz na koniec: numery na pogotowie i numer alarmowy.
To bardzo dobra i ciekawa książka.
Dzieci dostają wiedzę naukową, przeplataną ciekawym komiksem, dzięki czemu mają urozmaicenie i się nie nudzą. I ilustracje, i informacje są ciekawe i zabawne. I bardzo drobiazgowe. Autorki nie ograniczyły się do suchej wiedzy z dziedziny anatomii, ale dodały bardzo dużo ciekawostek, które na pewno zainteresują młodych odbiorców.
Książka ma spory format i jest bardzo ładnie wydana, ma piękne ilustracje, a te zajmujące całą rozkładówkę są wyjątkowo atrakcyjne dla dzieci.
Książka porusza dużo zagadnień i przestawia je bardzo ciekawie i zabawnie. Poszerza wiedzę i w interesujący sposób 'zaznajamia’ dzieci z ich ciałem. Bardzo wartościowa i potrzebna pozycja 🙂
Czy wakacje w małym miasteczku mogą być ciekawe? Karol Maurycy Klops jest specem od komputerów i popularnym blogerem. Spędza wakacje u cioci i kuzynki w Witkowicach. To mała miejscowość gdzie plotki roznoszą się lotem błyskawicy i wszyscy się znają. Karol ze swoim wyszukanym słownictwem i …
Español! Dziś coś ciekawego dla uczących się lub planujących uczyć się języka hiszpańskiego. To pozycje dla starszych czytelników, ale ostatnio na nie trafiłam i uznałam, że Wam je pokażę, ponieważ są bardzo ciekawe 🙂 Pewnie każdy, kto rozpoczął naukę nowego języka obcego, prędzej czy później …
Józek Burak mieszka w ogromnym domu i ma wszystko, o czym tylko zamarzy. Jego tata zarobił fortunę na wynalezieniu nawilżonego papieru toaletowego, który nazwał Zadkobłysk. Teraz mają tak dużo pieniędzy, że nie są w stanie ich wydać. Kupują więc wszystko to, co ich zdaniem mają bogacze, łącznie z rekinem pływającym w akwarium i torem wyścigowym, oczywiście z bolidem Formuły 1. Tata Józka uważa, że skoro są bogaci, to powinni żyć jak bogacze i na przykład jeść kawior, nawet jeśli za nim nie przepadają.
Wydawałoby się, że to życie idealne, ale nic bardziej mylnego. Józek na urodziny dostaje dwa miliony funtów, a tata więcej czasu spędza z kolejnymi młodymi dziewczynami niż z nim. W absurdalnie drogiej szkole, do której chodzi, także nie ma łatwo. Inni uczniowie go wyśmiewają i z niego szydzą.
Józek jest więc bajecznie bogaty, ale samotny i nie ma kolegów.
Dlatego na urodziny zażyczył sobie (oczywiście oprócz tych dwóch milionów funtów), pójście do normalnej szkoły, z normalnymi dzieciakami. Postanowił nikomu nie mówić o swoim bogactwie, żeby koledzy polubili go za to, jaki jest, a nie za to, że ma pieniądze.
Już pierwszego dnia poznał Boba, chłopca, z którym szybko się zaprzyjaźnił. Niestety przekupił parę opryszków, którzy mu dokuczali i Bob przestał z nim rozmawiać. Ukrycie bogactwa też mu nie wyszło, ponieważ tata przywiózł mu pracę domową helikopterem.
Nic nie trwa wiecznie, także biznes taty Józka. Jednak okazało się to dla nich wybawieniem. Dopiero wtedy zrozumieli, co jest w życiu ważne.
Jeśli jeszcze nie znacie książek Davida Walliams’a to gorąco Was zachęcam do sięgnięcia po nie.
Autor ma specyficzne poczucie humoru, które spodoba się każdemu dziecku (dorosłym też, chociaż często dostają od niego pstryczka w nos 😉 ). Bardzo dobrze rozumie dzieci, wie,co lubią i o czym rozmawiają między sobą, co pokazują jego książki (np. najsłynniejsze powiedzonka nauczycieli, przezwiska i brzydkie słowa – wszystko śmiesznie i z dystansem).
Jego książki są bardzo zabawne i bardzo dobrze się je czyta, każda porusza jakiś ważny temat i czegoś uczy.
Mały Milioner pokazuje nam, że za pieniądze nie kupimy miłości i przyjaźni. Z ich pomocą nie załatwimy także wszystkich spraw. Józek i jego tata na własnej skórze musieli się przekonać, że pieniądze szczęście nie dają, tylko dużo niepotrzebnych rzeczy 🙂
Ta książka pokazuje dorosłym, że nawet najlepsze prezenty nie zastąpią dziecku czasu spędzonego z rodziną, a także, że czasem zamiast wykwintnego kawioru wystarczy zapiekanka.
Zabawna, mądra i wartościowa książka, którą bardzo polecam. Na pewno pokocha ją każde dziecko 🙂
P.S. W tej książce nawet podziękowania autorka są zabawne, koniecznie przeczytajcie 🙂
Nigdy nie traćmy nadziei Ivan wcześniej miał na imię Błoto, ponieważ lubił nim malować. Mieszkał z mamą, tatą i siostrą gdzieś na wolności. Ale z tamtych czasów prawie nic już nie pamięta, ponieważ przyszli Ludzie i go zabrali. Kupił go i wychował Mack. Mieszkał z …
Świat nie jest taki zły jak go Unka maluje 🙂 Lutek zawsze widzi pozytywy, zadowolony spogląda na świat, a świat odwdzięcza mu się ładną pogodą. Najbardziej lubi odpoczywać pod jabłonią, o którą bardzo dba. Natomiast Unka, sąsiadka Lutka, zawsze marudzi i widzi wszystko z czarnych …
Niesamowite historie o rozmnażaniu w świecie przyrody
To jedna z tych książek, z których każdy dowie się czegoś nowego i nawet znawców tematu uda się czymś zaskoczyć 🙂
Bo czy wiecie, jak rozmnażają się tulipany?
U których zwierząt płeć jest zależna od pogody?
Które nowo narodzone dzieci dostają różowe mleko?
U kogo zamiast urody ważniejszy jest luksusowy dom?
Czyj tata zamienia się w mamę?
U kogo bardzo ważna jest kupa? I dlaczego?
Którym samicom nie są potrzebni samce?
Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce, a to tylko mały urywek informacji, których można się z niej dowiedzieć.
Już niejednokrotnie wspominałam, że najbardziej lubię takie książki dla dzieci, które są ciekawe i z których dziecko możne się czegoś dowiedzieć (w tym przypadku nie tylko dzieci 😉 )
Ta udowadnia, że nauka nie musi być nudna i nawet taki temat jak rozmnażanie może być ciekawie i jasno przedstawiony.
Zdecydowanie tak powinny wyglądać książki edukacyjne dla dzieci.
Autor podjął się tematu często lekceważonego przez dorosłych lub traktowanego jak temat tabu. Jest to jednak bardzo istotna i przydatna wiedza, która, jak się okazuje po przeczytaniu książki, jest również bardzo ciekawa.
Autor nic nie ukrywa i nie boi się używać 'wstydliwych’ słów, poznajemy proces powstawania potomstwa w przyrodzie, zaloty, randki i podboje, ale przedstawiony tak, by zrozumiały go dzieci, bez trudnych i niezrozumiałych słów. A jeśli jakieś słowo jednak sprawia trudność, to jest wyjaśnione w tekście lub w słowniczku na końcu książki.
U zwierząt i roślin potomstwo powstaje na tyle różnych (często niesamowitych) sposobów, że rozmnażanie u człowieka wypada bardzo nudno 😉
Książka przekazuje wiedzę w bardzo ciekawy i zabawny sposób.
Poznajemy 31 przykładów rozmnażania w świecie przyrody, ale oprócz tego także sporo dodatkowych informacji o każdym z tych osobników. Rozdziały są krótkie i zawierają tylko ważne informacje.
Gatunki przedstawione w książce zostały bardzo ciekawie dobrane, mamy dosłownie przekrój przez wszystkie osobniki, także takie, które nie występują w Polsce.
Książka jest bardzo ciekawie, pięknie i zabawnie zilustrowana, całość jest bardzo kolorowa i pięknie wydana, z takimi szczegółami jak zabawna rymowanka na początku każdego rozdziału (z nazwą łacińską!).
To bardzo ciekawa i co najważniejsze, zaskakująca książka.
Myślę, że każde dziecko powinno się z nią zapoznać, do czego gorąco zachęcam 🙂
A co, jeśli rośliny mają uczucia? Ta książka opowiada o tym, co spotyka warzywa i owoce. Jest się czego bać! W ich świecie człowiek jest oprawcą, a one niewinnymi ofiarami. I przeżywają prawdziwy horror. W książce autorka udokumentowała dwadzieścia różnych spraw, unaoczniając brutalne zbrodnie, …
Historia, którą trzeba poznać Tytułowa Danusia to Danuta Kominiak, polka urodzona we Lwowie, która opowiada* o swoim dzieciństwie. W książce poznajemy jej życie przed wojną. Opowieść Danusi to cudowny powrót do przeszłości, do świata w którym używano magla i pozytywek, widywanych obecnie tylko w muzeach. …
Znacie pojęcie zoofarmakognozja? To wykorzystywanie przez zwierzęta substancji dostępnych w ich środowisku w celu leczenia różnych dolegliwości. Zwierzęta używają roślin, minerałów, ślinę czy nawet błoto by sobie pomóc. Podpatrywanie ich sposobów leczenia zaowocowało także wieloma odkryciami, które wykorzystywane są w leczeniu ludzi (jak np ziołolecznictwo).
Książka Zwierzęcy lekarze przedstawia 14 przykładów zwierząt i ich sposoby na różne dolegliwości. Oto kilka przykładów:
Papugi Ara często zjadają rośliny, które produkują substancje toksyczne. Nauczyły się zatem wydobywać dziobem specjalną glinkę, która oczyszcza ich organizm, a także jest źródłem minerałów.
Jaszczurki Teju po ugryzieniu przez węża odnajdują odpowiednie rośliny, które po zjedzeniu przez nie działają jak antidotum i neutralizują truciznę.
Goryle zjadają glinę oraz ziemię wykopywane w odpowiednich miejscach. Glina jest bogata w minerały, pomaga wiązać w przewodzie pokarmowym toksyny pomagając w ten sposób odtruć organizm.
Nosorożce mają skórę o grubości około 1,5 cm, która jest wrażliwa na działanie słońca i ugryzienia owadów. Aby nie cierpieć z powodu oparzeń słonecznych stosują grube warstwy błota, które pełni funkcję izolacyjną.
Oprócz opisów sposobów leczenia, o każdym zwierzęciu mamy zbiór ciekawostek jak ta, że gdyby zważyć wszystkie mrówki zamieszkujące naszą planetę to ich masa odpowiadałaby masie wszystkich ludzi albo, że koty przesypiają ponad 70% dnia, a DNA szympansa jest podobne do DNA człowieka nawet więcej niż w 95%!
Każde zwierze opisane jest na dwóch stronach, a z boku dodano wstawkę z dodatkowymi informacjami. Z jej jednej strony widzimy najważniejsze informacje o zwierzęciu takie jak długość ciała, środowisko życia czy dieta, a z drugiej opis lekarstwa stosowanego przez dane zwierze i receptę przez niego wystawioną! Każda recepta jest podpisana przez zwierzę odbiciem kończyny – świetny i oryginalny pomysł!
Wspaniała książka! Pokazuje zwierzęta od zupełnie innej, niezwykle interesującej strony.
Uwielbiam pozycje dla dzieci, które są ciekawe i z których można się czegoś nauczyć, a ta właśnie taka jest.
W książce poznajemy zwierzęcych lekarzy i ich niesamowite sposoby na radzenie sobie z różnymi dolegliwościami, ale także wiele interesujących rzeczy o każdym gatunku. Książka nie jest nudna, a to najważniejsze w takich pozycjach. Napisana jest językiem zrozumiałym i dostosowanym do młodego czytelnika.
Książka jest bardzo ładnie i ciekawie zilustrowana, a pomysł z receptą jest genialny 🙂
To bardzo wartościowa i wyjątkowa pozycja dla dzieci, z której dorośli także mogą się czegoś nowego dowiedzieć.
Bardzo polecam, warto mieć na półce 🙂
Kategoria wiekowa: 6+
Autorzy: Angie Trius, Mark Doran,
Ilustracje: Julio Antonio Blasco
Tłumaczenie: Agnieszka Czujkowska i Julio Antonio Blasco