Jajecznica Kolumba. Opowieści o wielkich podróżnikach

Podróże palcem po mapie

Jeśli lubicie książki o odkryciach geograficznych, podróżach i podróżnikach to ta książka na pewno się Wam spodoba.

 

Kuba skończył rok szkolny z dwójką z geografii na świadectwie. Dziadek chłopca postanowił udzielać mu korepetycji z tego przedmiotu, a jego opowieści bardzo szybko wciągnęły zarówno Kubę, jak i jego rodziców.

 

Były lekcje o Fenicjanach, Grekach, Wikingach, pierwszych odkryciach geograficznych, słynnych podróżnikach, takich jak Marco Polo, Krzysztof Kolumb czy Magellan, o śmiałkach, którzy nie znali słowa ‘niemożliwe’ i o tym, jak kiedyś wyglądały wyprawy.

Każdy rozdział to kolejna lekcja i nowy, fascynujący temat.

 

Kuba dowiedział się, co ukrywali Fenicjanie przed innymi żeglarzami, co to znaczy, że rzeka meandruje, co to jest halsowanie, skąd przypłynęły do nas kakao, indyki i pomidory, kto uprzedził Krzysztofa Kolumba, kto pierwszy przywiózł do Europy tytoń, kiedy panowała tulipomania, czym jest admiralicja i wielu innych rzeczy.

 

Każda kolejna opowieść dziadka dostarczała wielu ciekawostek i wkrótce wszyscy nie mogli się ich doczekać. Dziadek swoje lekcje przeprowadzał w bardzo umiejętny sposób, wplatał ciekawostki w rozmowy i rozbudzał zainteresowanie domowników 🙂

 

W opowieściach przewijało się wielu Polaków, którzy także mieli swoje ważne role w historii.

 

Lekcje skończyły się na zdobywaniu biegunów przez podróżników, ale dziadek szybko wszystkim udowodnił, że ludzie wciąż coś odkrywają, a wielu odkrywców jest Polakami (Aleksander Doba czy Marek Kamiński).

Na świecie jest jeszcze miejsce na nowe odkrycia, a po opowieściach dziadka Kuba zrozumiał, że nawet rzeka w jego mieście może być interesująca, trzeba tylko dać jej szansę 🙂

 

 

Jajecznica Kolumba to bardzo ciekawa książka. Dostajemy solidną dawkę wiedzy, ale podaną w ciekawy i przystępny sposób.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, które pomagają ‘poukładać’ sobie w głowie zdobytą wiedzę. Może to się przydać, ponieważ każdy wątek to nowe nazwiska, miejsca i pojęcia. Wszystko jest jednak napisane interesująco i czytelnik na pewno będzie nadążał za narratorem.

 

Ta książka to nauka geografii i historii w przyjemny i wartościowy sposób.

Bardzo polecam.

 

 

P.S. Jajecznica Kolumba to kontynuacja książki Jagiełło pod prysznicem, w której dziadek udzielał Kubie korepetycji z historii. Ja jej jeszcze nie czytałam, ale na pewno nadrobię 🙂

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autor: Paweł Wakuła

Ilustracje: Mikołaj Kamler

Ilość stron: 232

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Literatura,seria A to Historia!


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *