Miesiąc: grudzień 2018

Dalsze przygody Misia Uszatka

Dalsze przygody Misia Uszatka

Dalsze losy najsłynniejszego polskiego misia W ostatnim poście pokazywałam Wam moje ulubione wydanie Misia Uszatka. Niedawno wydawnictwo Nasza Księgarnia przygotowało kolejną piękną książkę z przygodami słynnego misia.     Uszatek jest dziełem Czesława Janczarskiego i Zbigniewa Rychlickiego. To oni powołali go do życia i oni 

Miś Uszatek

Miś Uszatek

Najsłynniejszy polski miś Miś Uszatek jest w Polsce postacią bardzo znaną. Jest bohaterem książek i filmów, ma swój pomnik w Łodzi, jego imieniem nazywano przedszkola i szkoły, jego podobizna była na monetach, a jego przygody poznały dzieci na całym świecie.     Uszatka stworzyły dwie 

Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim

Ziuk. Opowieść o Józefie Piłsudskim

‘Nikt nie wie, jak wiele jest we mnie zawsze małego Ziuczka’*

Najlepszym sposobem na naukę ‘nudnej’ historii przez dzieci jest czytanie ciekawych książek, takich, które przekazują wiedzę ‘przy okazji’. To jedna z takich pozycji.

 

Książka opisuje życie młodego Józefa Piłsudskiego.

Opowieść zaczyna się 5 grudnia 1867 roku w Wilnie, w dniu narodzin małego Ziuka, a kończy 30 lipca 1892, w dniu powrotu Józefa z zesłania do domu.

Pozostałe losy przywódcy poznajemy z notki historycznej i kalendarium, ale to właśnie jego młodość jest tu najważniejsza.

 

Został wychowany na wielkiego patriotę. Dzieciństwo spędził w ukochanym dworku w Zulowie. Po przeprowadzce do Wilna już zawsze tęsknił do miejsca, w którym się urodził.

Józef od samego początku był bardzo zdolnym, sprytnym i zadziornym chłopcem. Jego zdolności przywódcze były widoczne nawet w młodym wieku i już jako mały chłopiec marzył o wyzwoleniu Polski!

 

W książce poznajemy dzieciństwo Marszałka, jego rodziców i rodzeństwo. Śledzimy kolejne losy Piłsudskich, ich radości, beztroskie życie w Zułowie, ale i lęki, przeprowadzki i problemy, jednocześnie poznając historię Polski. Szkoły, w których nie można było rozmawiać po polsku, kraj, którego nie było na mapie i próby odzyskania niepodległości przez Polaków.

Przede wszystkim jednak poznajemy bliżej rodzinę Józefa, kochających się rodziców, liczne i zgodne rodzeństwo i dalszych krewnych. Dzieci były wychowywane na patriotów, ale także na mądrych i dobrych ludzi, szanujących innych.

 

 

To bardzo ciekawa i ważna książka. Przybliża postać Józefa Piłsudskiego najmłodszym i zapoznaje z historią Polski. Jest napisana językiem odpowiednim dla dzieci, wątki historyczne są ‘wplecione’ w historie rodziny.

 

Książka jest ciekawie zilustrowana – w środku znajdziemy grafiki i fotografie.

 

Moim zdaniem to jedna z lektur obowiązkowych dla dzieci.

Bardzo polecam.

 

 

 

 

P.S. Książka zawiera audiobooka, którego czyta Leszek Filipowicz

 

*słowa Józefa Piłsudskiego gdy był dorosłym i znanym człowiekem

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 8+

Autorka: Anna Czerwińska – Rydel

Ilustracje: Magdalena Pilch

Liczba stron: 112

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Literatura 

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?

Trudne pytania To jedna z książek poruszających ważny i trudny temat, jedna z tych, które warto mieć na półce, by móc się nią ‘posiłkować’ w odpowiednim momencie 🙂   Książka porusza temat śmierci i tego, co się wtedy z nami dzieje. I nie tylko z 

Liczę do 100

Liczę do 100

Nauka przez zabawę

To jedna z książek, które od razu przyciągają wzrok. Piękna, kolorowa okładka z misiami jest zapowiedzią niebanalnego sposobu na naukę liczenia 🙂

 

Zaczyna się skromnie, 1 las, 2 góry, 3 misie na szczycie, 4 łapy w górze. Później robi się coraz gwarniej, zabawniej i piękniej. I tak aż do 100!

 

W środku znajdziemy niedźwiedzie, myśliwych, różne miejsca,  zwierzęta i ludzi, a wszystko łączy się w jedną spójną historię. Wszyscy przeżywają wiele przygód, ale głównymi postaciami są niedźwiadki, które podróżują, imprezują, chorują, bawią się i zdecydowanie nie próżnują 🙂

 

Książka zachwyca kolorami i ilustracjami. Zdecydowanie wyróżnia się od innych książek tego typu. W bardzo przyjemny i zabawny sposób pomaga w nauce liczenia do 100. W środku mamy naukę liczenia i opowieść przygodową. 

 

To pomysłowa, piękna i rozwijająca pozycja, dzięki której nauka liczenia będzie świetną zabawą.

 

Bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 3+

Autorka: Magali Bardos

Liczba stron: 96

Rok wydania: 2014

Wydawnictwo BABARYBA

Dom na górze

Dom na górze

Opowieść o otwartości Yasmeen była ciekawą świata dziewczynką, chciała wiedzieć, co znajdzie za granicami miasteczka, w którym mieszkała, ale dorośli nie pozwalali jej tego świata poznać. Choć nie wiedzieli, co tam jest, uważali, że tam jest niebezpiecznie. Dziewczynka nie mogła tego zrozumieć i wciąż wybierała 

Dear Santa

Dear Santa

Prezent od Mikołaja Dear Santa to świąteczna książka autora Kochanego Zoo.   Mikołaj dostał list, w którym dziecko poprosiło go o coś specjalnego. Okazało się, że znaleźć idealny prezent nie było łatwo! Najpierw zapakował samochodzik, ale uznał, że jest za mały. Później latawiec, ale ten 

Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1

Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii. Tom 1

Książka inna niż wszystkie

Na rynku wydawniczym sporo jest książek dla dzieci o empatii, ta jednak różni się od pozostałych.

 

Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii to książka, w której poznamy żyrafę Bibi, jej przyjaciela szakala Zenona i inne zwierzątka mieszkające w Leśnym Zakątku.

 

Książka składa się z 16 historii. Ich bohaterami są Bibi i jej przyjaciele. Każde zwierzę jest inne, ma inne problemy, lęki, niepokoje, zupełnie jak dzieci! Przychodzą do Bibi po radę, opowiedzieć co ich trapi, smuci czy dziwi. Żyrafa wszystkich wysłuchuje, doradza i pomaga. Sama także potrzebuje pomocy przyjaciół, nią także targają różne emocje, z niektórymi sama nie potrafi sobie poradzić.

 

Każdy rozdział porusza inny temat. Mamy opowieść o bliskości, o dzieleniu się, o inności, o lękach, o akceptacji i wiele innych. Jest opowiadanie, w którym zajączek Kazio chciałby decydować, jak się z każdym wita, jest opowiadanie, w którym lisek Leon ma wrażenie, że nikt go nie lubi i takie, w którym jelonek Staś chciałby być wysłuchany przez rodziców, gdy mówi, że boi się zastrzyków.

 

Zwierzęta o wszystkim ze sobą rozmawiają, z szacunkiem i zrozumieniem podchodzą do przyjaciół i razem udaje im się rozwiązać każdy problem. Razem się cieszą z sukcesów, świętują i wspierają w trudnych chwilach.

 

Po każdym rozdziale mamy część „Pytania i zadania do rozmów z dziećmi’, w którym znajdziemy podpowiedzi jak wykorzystać dobrze dany temat w rozmowie z dziećmi, jakie zadać pytania, czy jakie zadanie zlecić dzieciom do wykonania.

 

 

To książka, która zachęca do rozmawiania z dziećmi, pokazuje, że właściwa komunikacja jest kluczem do rozwiązywania problemów.

 

Jest inspiracją do rozmów z dziećmi na temat tego, co przeżywają, a nie gotowym rozwiązaniem danego problemu. Sytuacje przedstawione w książce są bardzo ‘życiowe’ i mogą spotkać każde dziecko.

 

W środku znajdziemy także piękne biało-czarne ilustracje.

 

To wyjątkowa książka, jest niesamowicie wartościowa i ważna. To jedna z pozycji dla dzieci i rodziców.

 

Bardzo polecam.

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autorki: Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska

Ilustracje: Ewa Beniak – Haremska

Liczba stron: 160

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Co ja na to?

Filip i bociany. W tym roku wiosny nie będzie!

Filip i bociany. W tym roku wiosny nie będzie!

Co z tą wiosną? Pamiętacie zajączka Filipa? W książce Filip i bociany poznajemy kolejne losy leśnych przyjaciół. W pierwszym tomie panowała zima, teraz zarówno Filip z rodzeństwem, jak i Pusia, po raz pierwszy zobaczą wiosnę i lato (książka opisuje miesiące od marca do lipca).   

Pociągi

Pociągi

Wycieczka pociągiem Pamiętacie mieszkańców miasteczka Sprężyna Zdrój? Pokazywałam Wam już Auta, najnowsza część to Pociągi.   W środku spotkamy te same postacie, możemy więc śledzić kolejne losy naszych ulubieńców, którzy tym razem wybierają się w podróż. Jedni siedzą już w pociągu, inni na niego czekają. 

Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca Planety Ziemia

Tutaj jesteśmy. Wskazówki dla mieszkańca Planety Ziemia

Książka- drogowskaz

To jedna z najbardziej wyczekiwanych przeze mnie książek w tym roku.

Bardzo lubię i cenię twórczość Olivera Jeffers’a, mam nadzieję, że w Polsce wkrótce będą dostępne wszystkie jego tytuły (te nowe i te stare, takie jak Chłopiec i pingwin, którego obecnie nie można dostać).

 

Tutaj jesteśmy autor napisał po narodzinach synka, aby pomóc mu zrozumieć świat, na który ten właśnie przyszedł.

 

W środku znajdziemy garść informacji o Ziemi i jej mieszkańcach. Autor zabiera nas na wycieczkę, podczas której dowiemy się, że musimy dbać o naszą Planetę, szanować innych ludzi i zwierzęta, i doceniać każdą chwilę. Zobaczymy, że świat jest różnorodny i to właśnie jest w nim najpiękniejsze.

 

To pozycja zarówno dla dzieci, jak i rodziców. Młodsze dzieci znajdą w niej piękne ilustracje i ciekawą historię, starsze zrozumieją piękne przesłanie z niej płynące, a dla rodziców będzie swego rodzaju drogowskazem z wartościami, według których powinni wychować dziecko. Każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

 

To książka pełna miłości rodzicielskiej, wzrusza i uwrażliwia, jest niezwykle mądra i wartościowa, a do tego pięknie zilustrowana.

 

Zachwycająca! Bardzo polecam 🙂

 

 

 

Kategoria wiekowa: 4+

Autor: Oliver Jeffers

Tłumaczenie: Mateusz Rulski-Bożek

Liczba stron: 48

Rok wydania: 2018

Wydawnictwo Zielona Sowa

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Młoda detektywka Lubicie powieści detektywistyczne i rozwiązywanie zagadek? Zaczytujecie się w książkach o najsłynniejszym detektywie świata? Jeśli tak, to mam dla Was coś idealnego.   Zapomnijcie o Sherlocku. Może i był genialnym śledczym, ale miał też wiele wad (jedną z nich był lekceważący stosunek do 

Babcocha

Babcocha

Dobra czarownica Babcocha jest czarownicą, to wiemy na pewno. Także to, że pewnego dnia przyleciała na wielkiej chmurze gradowej i wylądowała w Grajdołku. Oprócz tego mało o niej wiadomo. Na pewno jest z tych dobrych czarownic, potrafi wyczyniać cuda i ma swoje sposoby na różne 

Zaginiona księgarnia

Zaginiona księgarnia

Nasze ukochane miejsce

Uwielbiam książki o książkach i księgarniach, szczególnie gdy pokazują jak wspaniałe jest czytanie i jak cudowną moc mają książki.

Zaginiona księgarnia to jedna z tych pozycji 🙂

 

Opowiada o księgarni, którą prowadziła pani Minty. Było to jedno z tych miejsc, w których uwielbia się przebywać. Właścicielka wiedziała wszystko o książkach dla dzieci, zawsze służyła radą i prowadziła cotygodniowe ‘Godziny z bajkami’ podczas których czytała kolejne ciekawe pozycje. Jedną ze stałych bywalczyń tych spotkań była Milly. Dziewczynka kochała książki i ‘Księgarnię Pani Minty’, dlatego bardzo przeżyła jej nagłe zamknięcie. Nikt nie wiedział co się stało i gdzie jest właścicielka, a po pewnym czasie na drzwiach zawisła tabliczka o sprzedaży.

Milly nie mogła się z tym pogodzić. I nie tylko ona. Okazało się, że wiele osób pragnie powrotu księgarni i wspaniałej księgarki.

 

Aby dowiedzieć się co się działo z Panią Minty i czy otworzyła ponownie księgarnię musicie zajrzeć do Zaginionej księgarni 🙂

 

 

Wspaniała książka o miłości do książek. Ciekawa, ciepła i wzruszająca. Ma naprawdę cudowny, ‘książkowy’ klimat 🙂

Pokazuje jak ważną rolę pełnią w naszym życiu książki, jak dzięki nim tworzą się przyjaźnie i łączą pokolenia. Jak na nasze czytelnicze życie może wpłynąć spotkanie odpowiedniej księgarki i jak ważne i potrzebne są niezależne księgarnie. Ale to także książka o starości, o poczuciu straty i uczuciu żalu.

 

W środku znajdziemy dużo pięknych ilustracji i sporą czcionkę.

 

Wspaniała książka, bardzo polecam 🙂

 

 

 

 

 

Kategoria wiekowa: 6+

Autorka: Katie Clapham

Ilustracje: Kirsti Beautyman

Tłumaczenie: Ewa Kleszcz

Liczba stron: 96

Wydawnictwo Wilga